Če ste začeli teči, da bi izboljšali formo in se morda znebili kakšnega kilograma, berite naprej ...
Najprej pa: pred začetkom svetujemo pogovor z zdravnikom, priporočljiv je tudi pregled. S tem boste izključili morebitne zdravstvene težave, ki bi znale pokvariti vašo (prvo) tekaško izkušnjo.
To bo hkrati tudi odlična izhodiščna točka. Natanko boste videli, kakšen je vaš napredek. Pozorni bodite na primer na naslednje spremembe: teža, srčni utrip v mirovanju, krvni pritisk, odstotek telesne maščobe, holesterol …
8 zlatih pravil
Pravilo št. 1
Vedno začnite postopoma. Začnite torej s hojo oziroma s hitro hojo.
3- do 5-krat na teden vključite 25 minut (hitre) hoje. Nato vsak teden čas hoje podaljšajte za 5 minut in to počnite dokler ne dosežete 60 minut. To vam bo vzelo približno 8 tednov. Šele potem načrtujte, kako bi vključili lahkoten tek.
Pravilo št. 2
Potrebne bodo spremembe v prehrani. Zato poleg sistematično in dolgoročno načrtovane vadbe vedno potrebujete tudi načrt prehrane. Za začetek izločite procesirano hrano.
Koliko pa naj bi pretekli, če ste se pregrešili?
- Čokoladica (510 kJ – 122 kcal): 10 minut
- McDonald’s Big Mac (2.037 kJ – 487kcal): 40 minut
- Pizza (3.054 kJ – 730kcal): 60 minut
*Priporočila so postavljena glede na rezultat 12 tekačev začetnikov, ki so v eni uri pri hitrosti 6,2 porabili približno 730 kalorij.
Pravilo št. 3
Telo se bo na nov režim (tj. gibanje) odzvalo točno tako, kot si želite. Po določenem obdobju pa bo znova potrebovalo izziv, da bo še naprej kurilo maščobo.
Razmislite o intervalih:
- hitra hoja-lahkoten tek, če ste na začetku
- lahkoten tek-sprinti, ko boste napredovali (primer: 30 sekund lahkotnega teka, 1 minuta sprinta na 80 %, 20-krat)
- tek v hrib
Pravilo št. 4
Če želite shujšati, je treba v telo vnesti manj energije s hrano, kot jo porabite. Stavek, ki ste ga slišali že neštetokrat. Pa veste, koliko energije (tj. kalorij) to pomeni za vas? Ali preprosto z jedilnika črtate polovico svojih jedi in nadaljujete s takšnim načinom prehranjevanja, hkrati pa še večkrat na teden intenzivno trenirate? Narobe.
Priporočljivo je opraviti test, ki vam pove, kakšen je vaš bazalni metabolizem. Koliko torej porabite v mirovanju. Nato na podlagi tega (in še nekaj drugih parametrov: aktivnost, starost, spol ...) izračunate, koliko energije potrebujete, da bi vzdrževali težo ali jo zmanjšali.
Pravilo št. 5
Nekaj nizko intenzivnih tekov opravite še pred zajtrkom.
Pravilo št. 6
Ne obremenjujte se s številko na tehtnici. Zakaj? Ko začnete teči in telovaditi, ne kurite le maščobe, s treningi gradite tudi mišice. Nič nenavadnega ne bo torej, če se bo na tehtnici po določenem obdobju številka premaknila navzgor. Kljub temu, da pridno telovadite in zdravo jeste.
- Preverite: Telovadite, a še vedno ne morete izgubiti telesne teže? Naštevamo 7 razlogov, zakaj je tako
Pravilo št. 7
Ne pretiravajte z obroki oziroma prigrizki, geli in športnimi napitki po treningu. Ena plastenka športnega napitka vam lahko prinese več kot 1.0467 kJ (250 kalorij). Če ne trenirate res intenzivno več kot 30 minut, gelov in takšnih napitkov ne potrebujete.
Sicer pa je vedno boljša izbira napitek, ki si ga pripravite sami. Preverite recept za domači športni napitek
Pravilo št. 8
Bodite vztrajni, vaša vztrajnost bo poplačana.
Če želite okoli pasu izgubiti dva centimetra in pol, morate izgubiti okoli 4,5 kg maščobe. To je približno 62.802 Kj (15.000 kalorij) ali 20 ur teka (približno).
Se sliši grozno? Pa ni. Ker to ne pomeni, da morate 20 ur odteči v dveh dneh. Saj veste, kaj imamo v mislih, kajne? Vse je odvisno od tega, s katerega zornega kota pogledate na stvar.
Za konec pa še: najboljša je kombinacija teka in krepilnega treninga. Tako se boste zagotovo veselili odličnih rezultatov.
Preverite:
Kardio ali trening z utežmi – kaj bi morali izvajati, da bi hitreje izgubili maščobo na trebuhu?