Tudi njegova hči, ki šteje preko 90 let, je odličnega zdravja.
Azerbajdžan ima več regij, kjer prebivalstvo domnevno živi trikrat dlje od povprečja človeškega življenja. Med taka območja sodita Lankaran in Gorski Karabah, kot "središče stoletnikov" pa je okronan Lerik.
To mesto je tudi dom edinega muzeja dolgoživosti na svetu. Muzej dolgoživosti, zgrajen leta 1991 in obnovljen leta 2010, hrani več kot 2.000 eksponatov, ki dokumentirajo življenja in spomine najstarejših prebivalcev območja.
Ne spreglejte:
- Če imate radi Dolomite, vas bo zagotovo očarala ta cenovno ugodnejša lokacija, kjer je manj gneče
- Ruska zdravnica svetuje: odvadite se kajenja s pomočjo tega napitka
- Vsak dan si privoščite ta sadež: ščiti pred rakom, topi maščobo in blagodejno vpliva na prebavo
Ravno v letu, ko je bil muzej zgrajen, je v Leriku živelo več kot 200 ljudi, starejših od 100 let, medtem ko je imelo mesto skupno 63.000 prebivalcev. Danes tam živi 11 oseb, starejših od 100 let, število prebivalcev pa se je povečalo na 83.800.
Nedvomno najstarejši prebivalec je bil Shirali Muslumov, pastir, ki naj bi živel 168 let. V njegovih osebnih dokumentih piše, da se je rodil leta 1805, na njegovem nagrobnem spomeniku pa, da je umrl leta 1973. Če je to res, bi Shirali bil najstarejša oseba, ki je kdaj živela.
Ker pa ni uradnih dokumentov, ki to potrjujejo, se ne ve točno, kakšno starost je dočakal. Pravijo, da je imel otroka celo pri 80. letih, in to s svojo drugo ženo, ki je takrat imela le 36 let. Poročen je bil trikrat, skupno pa je imel 23 otrok. Tudi njegov brat Mahmud naj bi živel 150 let.
Danes v Leriku živi Shiralijeva hči Halima Kambarova, ki je že zdavnaj presegla 90 let. Čeprav morda ne bo dočakala 168 let, kot njen oče, upa, da bo živela vsaj 150 let ali 130, kot njen dedek. Za svoja leta je izjemno vitalna, in na vprašanje o starosti veselo odgovarja, da se počuti kakor bi imela 15 let. Pravi, da ne mara poležavanja, saj vstaja ob zori, takoj ko odpre oči.
Vodnik lokalnega muzeja pravi, da je večina stoletnikov v Leriku bistrega uma in popolnoma komunikativna: "Bistrost uma je del njihove skrivnosti. Izogibajo se stresu, o življenju razmišljajo filozofsko, živijo iz dneva v dan, brez preveč načrtovanja ali skrbi za prihodnost," pojasnjuje.
Vir: kafe.rs
- Preberite si še: Kaj jesti poleti? Preverite, katera živila hladijo telo
Novo na Metroplay: "Izzivov ne bomo mogli uspešno razreševati, če bomo čakali na tretje življenjsko obdobje"