Nevarni stranski učinki: bil je razigran 14. letnik, toda zdravilo za astmo je zanj bilo usodno

28. 4. 2024
Deli
Preminuli 14-letni Harry Miller s svojim očetom. (foto: Posnetek zaslona/thesun.co.uk)
Posnetek zaslona/thesun.co.uk

Harry Miller iz Londona je bil priljubljen najstnik, poznan po svojem humorju in želji po zanimivih življenjskih pustolovščinah. 

Ker je imel težave z astmo, mu je zdravnik predpisal zdravilo montelukast. Njegova starša nista bila seznanjena, da so v zvezi z zdravljenjem z montelukastom poročali o številnih stranskih reakcijah zdravila, vključno z agresijo, depresijo in samomorilnimi mislimi, toda očitno se je njunemu sinu zgodilo ravno slednje.

Ne spreglejte:

Nenadni težki občutki in nenadzorovana jeza

Nekaj časa po jemanju montelukasta, se je namreč 14-letni Harry pričel soočati s težkimi občutki in jezo, kar je zaupal staršem in prijateljem. »Imam samo te napade jeze,« je pravil svoji mami. »Zdi se mi, kot da lahko kar pobesnel in tega ne znam nadzorovati.«

Izbruhi so se stopnjevali in starša sta ga enkrat ob prihodu domov našla, ko je med besom z nožem razrezal blazino, kar mu ni bilo podobno. Odločila sta se, da ga napotita v center za duševno zdravje otrok in mladostnikov, da bi mu pomagali. Do tega ni prišlo, saj si je malce pred tem vzel življenje.

Harry Miller iz Londona je bil priljubljen najstnik, poznan po svojem humorju.

Harry Miller iz Londona je bil priljubljen najstnik, poznan po svojem humorju.

Foto: Sophia Evans/The Observer

Strašljivi neželeni učinki zdravila zoper astmo

Dve leti po njegovi smrti je oče na spletu prebral opozorilo o neželenih učinkih montelukasta, ki ga je objavila Agencija za zdravila in izdelke za zdravstveno varstvo (MHRA). Med stranskimi učinki je bilo navedeno tudi, da lahko da lahko le ti zelo redko vključujejo samomorilno vedenje.

Harryjev oče, Graham Miller je bil glede tega šokiran: »Popolnoma nezaslišano je, da starši dobivajo psihoaktivne snovi, ki jih lahko dajejo svojim otrokom, ne da bi bili ustrezno opozorjeni na tveganje.«

Zdravilo montelukast je bilo sicer prvič odobreno za uporabo v Združenem kraljestvu leta 1998. Predpisujejo ga za zdravljenje astme in alergij. Po podatkih agencije Reuters je zdravilo ustvarilo več kot 50 milijard dolarjev svetovnih prihodkov za farmacevtsko podjetje Merck. Patent za Singulair, blagovno znamko montelukasta je potekel že leta 2012, kar pomeni, da so na trg prišle tudi poceni generične različice.

Žrtev stranskih učinkov zdravila je še več

Ljudi, ki poročajo o neželenih stranskih učinkih zdravila montelukast pa je še več. Med tistimi, ki o tem govorijo javno so tudi Jenny Llewellyn, 33-letna pomočnica vzgojiteljice v vrtcu, ki živi v Wiltshiru, ki pravi, da so se potem, ko so njeni triletni hčerki Lottie septembra lani predpisali to zdravilo, sprožile nenadne spremembe v njenem vedenju.

»Začela je imeti grozljive nočne more,« trdi Llewellynova. »Prav tako se je njeno vedenje začelo spreminjati. Udarjala nas je in kričala na nas.« Llewellynova pravi, da je bila zgrožena, ker je njena hči dobila to zdravilo, brez, da bi jo opozorili na stranske učinke. Dodaja, da je bila hči po prenehanju jemanja zdravila zopet takšna kot prej.

45-letna Hannah, iz Manchestra je prav tako povedala, da so hčeri pri šestih letih predpisali montelukast, vendar izbruhov jeze in halucinacij ni nikoli povezovala z zdravilom. Po prenehanju jemanja je hči doživela hud odtegnitveni sindrom.

Tudi po Harryjevi smrti ni bistvenih sprememb zakonodaje na področju zdravila 

Ameriška agencija za hrano in zdravila je pri pregledu podatkov v letih 2008-2009 ugotovila različne neželene psihične dogodke, povezane z zdravilom, vključno z agresijo, depresijo in samomorilnim vedenjem. 

Pregled 59 študij v poročilu, objavljenem lani v reviji European Respiratory Review, ni pokazal povečanega tveganja za samomor pri bolnikih z astmo, ki jemljejo to zdravilo, toda prizadete družine trdijo, da so potrebne nadaljnje raziskave.

Zakonca Miller sta prepričana, da je zdravilo povzročilo smrt njunega sina, zato si želita, da bi se preiskava ponovno pričela. Prav tako tudi spremembe, ki so jih želeli, vključno z opozorilom o tveganju na embalaži zdravila in boljšim spremljanjem bolnikov, ki jemljejo zdravilo, ki še vedno niso bile izvedene.

»Popolnoma zdrav, srečen otrok je umrl po jemanju tega zdravila in ni bilo še nobenih sprememb,« še dodaja Harryjeva mama, Alison Miller. »To je nesprejemljivo.« 

Povzeto po: theguardian.com

Novo na Metroplay: Tomi Meglič o globoki ustvarjalnosti, otroštvu in očetovstvu