Kaj se zgodi, če kombiniramo antibiotike in alkohol?

14. 12. 2023
Deli
Kaj se zgodi, če kombiniramo antibiotike in alkohol? (foto: Profimedia)
Profimedia

Zagotovo ste že kdaj slišali, da alkohola in antibiotikov ne smemo mešati. Kaj pa, če to storimo? 

Nekateri antibiotiki lahko v mešanici z alkoholom povzročijo stranske učinke. Preverite, kaj se lahko zgodi.

Reakcija, ki je lahko smrtno nevarna

Mnogi antibiotiki vsebujejo metronidazol - antibiotično učinkovino za zdravljenje številnih okužb. Nahaja se v različnih antibiotikih, najpogosteje pa se uporablja za zdravljenje okužb želodca, črevesja, kože, sklepov in pljuč.

Jemanje metronidazola z alkoholom lahko povzroči odziv, podoben disulfiramski reakciji. Lahko se pojavijo navzeja, bruhanje, vročinski obliv, tahikardija, dihalna stiska in v najhujšem primeru tudi smrt. (vir)

Podobna reakcija se lahko pojavi pri drugih antibiotikih, kot je cefotetan, cefalosporinski antibiotik, in tinidazol. Med uporabo teh zdravil in vsaj 72 ur po prenehanju jemanja zdravila ne pijte alkohola. Že manjše količine alkohola v kombinaciji s temi zdravili lahko povzročijo neželene učinke, kot so rdečica, glavobol, slabost in bruhanje ter hiter srčni utrip.

Ne spreglejte:

Stranski učinki za centralni živčni sistem

Alkohol velja za depresor centralnega živčnega sistema. Nekatere učinkovine, kot je metronidazol, lahko povzročijo tudi stranske učinke centralnega živčnega sistema, kot so: zaspanost, sedacija, omotica, zmedenost. Če take učinkovine mešamo z alkoholom, lahko pride do še večjih stranskih učinkov.

Ti učinki so še posebej nevarni med vožnjo ali upravljanjem s stroji, pri starejših ter pri bolnikih, ki poleg antibiotikov jemljejo še druge zaviralce osrednjega živčevja, (npr. opioidi za lajšanje bolečin, mišični relaksanti, antidepresivi, zdravila proti anksioznosti ali zdravila proti epileptičnim napadom).

Težave z jetri in prebavo

Antibiotiki že sami po sebi lahko kot stranski učinek pripeljejo želodčne ali prebavne težave. Pitje alkohola lahko takšne učinke še dodatno poslabša in tako pripomore k bolj intenzivnim težavam.

Obenem določeni antibiotiki lahko poškodujejo jetra. Ker tudi alkohol povzroča poškodbe na jetrih, lahko kombinacija takih zdravil in alkoholnih pijač privede do resnih težav.

Manjša učinkovitost antibiotika ali toksičnost

Sploh v primeru, da zaužijete večje količine alkohola, se lahko spremeni sama učinkovitost antibiotika. Alkohol se v veliki meri presnovi (razgradi) v jetrih z encimi. Nekatera zdravila se tudi presnavljajo z istimi ali podobnimi encimi. Zaradi tega v primeru uživanja alkoholov lahko pride do sprememb v teh encimih.

Obstaja možnost, da zaradi tega telo ne bo tako učinkovito razgradilo, presnovilo in izločilo zdravila. Koncentracija antibiotika v telesu se bo tako povečala, kar lahko privede do večjih stranskih učinkov ali celo do toksičnosti zdravila.

Po drugi strani pa lahko kronično uživanje alkohola tudi spodbuja izločanje nekaterih encimov, ki bodo pospešeno razgradili zdravilo v telesu. Tako se bo antibiotik prehitro razgradil, zaradi česar zdravljenje okužbe ne bo učinkovito.

Je varno uživati antibiotike in alkohol?

Manjše količine alkohola običajno ne vplivajo na to, kako dobro antibiotik deluje v boju proti okužbi, vendar lahko mešanje alkohola in antibiotikov pripelje do resnih stranskih učinkov. 

Tudi, če ne jemljete antibiotika, je uživanje alkohola v času bolezni odsvetovano, saj moti naravno sposobnost regeneracije telesa. Uživanje alkohola, medtem ko se telo bori z okužbo, lahko povzroči dehidracijo, razdražen želodec, slabšo kakovost spanca in manjši imunski odziv.

V času bolezni se torej izogibajte uživanju alkohola oziroma se pred tem obvezno posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom.

Vir: n1info.hr

Bonus video: Kako tudi v času praznikov poskrbeti za uravnotežene obroke?

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek