Verjetno ste odrasla in večinoma dokaj razumna ženska. Takšna, ki ima svoje življenje trdno v rokah.
Pa vendar se morda včasih sploh ne prepoznate. Odzovete se pretirano, počnete čudne stvari in prelomite obljube, ki ste si jih dali. Le zakaj je tako? Poskušali vam bomo pojasniti, vendar vas že vnaprej opozarjamo, da ni logičnih pojasnil.
1 Prenajedanje, kot da bo jutri konec sveta
Le še en majhen košček in nič več. In en dva tri – čokolade ni več. Potem nas boli trebuh, oglasi se slaba vest in takrat si rečemo, da je zdaj res konec in da bomo v prihodnje za posladek grizljali le še paličice zelenjave. Te nam sicer najprej teknejo, po nekaj dneh pa smo spet na istem.
Pojasnilo: Če denimo veliko delamo, si želimo tudi kaj privoščiti. In ker so nas s sladkarijami za ocene in lepo vedenje nagrajevali že kot otroka, ta vzorec odnesemo tudi v odraslo dobo.
Namig: Pri odločitvah ne uporabljajte besed nikoli ali nikoli več. Vaša podzavest tega ne razume. Sliši le: "Od danes naprej bom jedla več," namesto: "Od danes naprej ne bom jedla nič več." Domislite se drugih nagrad.
2 Kupovanje nepotrebnega
Ne, to ni dobra različica za nagrajevanje. Nekaj minut se boste počutili enkratno, ko boste kupili čevlje po znižani ceni (tudi če vas malo tiščijo). Ponosni boste, da ste 'prihranili' toliko denarja, in potem bodo verjetni obležali v omari.
Pojasnilo: Nič ne skrbite, gre za žensko dediščino. Ko smo še živele v votlinah, smo bile ženske pristojne za nabiranje in shranjevanje hrane.
Namig: Čarobna formula se glasi: shranite račun. Tako boste videli, koliko nepotrebnih reči ste kupili. Zavedati se morate, da vam premajhni čevlji ne bodo nikoli prav. In 14 nožev za sir gotovo ne potrebujete ...
3 Desetkrat preveriti ...
Suknjič, torbica, čevlji – in gremo? Ne, še prej pogledate, ali je izklopljen štedilnik, ali je zaprto okno, se vrnete nazaj domov, ker ne veste, ali ste izklopili likalnik ...
Pojasnilo: Ta negotovost se pogosto skriva v tem, da imamo v glavi preveč stvari in nam potem misli uhajajo od ene stvari k drugi. Le pri dveh od 100 ljudi se iz takega preverjanja razvije obsesija.
Namig: Če opazite, da nadziranje vpliva na vaše življenje, se pogovorite s terapevtom. Vsi drugi pa, ko preverite štedilnik, glasno recite: "Štedilnik je ugasnjen!"
4 Jeziti partnerja
Ženske smo na splošno znane po ostrem in strupenem jeziku. Na žalost ali pa na srečo to velja tudi za partnerske odnose.
Pojasnilo: Škoda sicer, toda vsi se v partnerskih odnosih vedemo drugače kot sicer. Ljubezen v nas nagovori druga čustva in izražanja. Na primer to, da preizkusimo, ali bo partner ostal tudi, če se bomo vedli neumno. Ali pa, ko se nekdo boji, da bo zatiran, in se brani, še preden je napaden.
Namig: Malce pomaga že, če se zavedate lastnih strahov. Za druge pa velja, da bodite razumni. In opravičite se, kadar ste pretiravali.
5 Stalno opravičevanje
Nekateri se opravičujejo prav za vse: da nekaj vprašajo, če zmotijo, če so bolni, če česa ne razumejo itd. Mišljeno je dobro, vendar druge spravlja ob živce.
Pojasnilo: Pri veliko ženskah se v tem skriva premalo izrazita samozavest v kombinaciji s privzgojenim občutkom, da morajo skrbeti za harmonijo.
Namig: Prijateljici, ki se stalno opravičuje, povejte, da boste za vsako opravičilo zahtevali 50 centov. Brez opravičila!
6 Usajanje
Človek ve, kaj se spodobi. Je lepo vzgojen in zna spoštovati druge ljudi. Teoretično. In večinoma. Le včasih, predvsem v avtu, pa se v nas naseli zloben hudiček in takrat začnemo preklinjati. Jasno in glasno. Tako silovito, da prestrašimo še sebe.
Pojasnilo: Ravno za to gre. Agresije, ki jih vsi nosimo v sebi, je treba od časa do časa sprostiti. To nam najbolje uspe takrat, ko presežemo mejo.
Namig: Če greste toliko čez mejo, da se potem resnično sramujete samih sebe, poskusite sproščanje posameznih ventilov vpeljati že v svoj vsakdan. Pomaga tudi gibanje!
7 Neskončno sedenje pred zaslonom
Še enkrat pregledati elektronsko pošto. Potem še na hitro na Facebook. Pa še nekaj minut za računalniško igrico in nato konec. In včasih mine cela ura ali pa tudi več.
Pojasnilo: Računalniki so veliki porabniki našega časa. Pomagajo nam namreč, da zaustavimo miselni tok, in to je tako prijetno, da želimo, da traja in traja.
Namig: Preden začnete, si nastavite budilko. Ali vam bo res uspelo takrat nehati, pa je drugo vprašanje.
8 Previdno pred preveč discipline
Sliši se čudno, vendar se prav ljudje, ki so zelo disciplinirani, ne morejo upreti enostavnim preizkusom. Zakaj? No, samonadzor je kot mišica, če se preobremeni, ne zmore več. Če smo torej preobremenjeni, veliko zahtevamo od sebe od jutra do večera – od tega, da smo zelo prijazni, do tega, da delamo nadvse vestno – potem nam pogosto ne ostane dovolj moči in časa, da izklopimo, ali pa da kljub skominam pojemo le malo čokolade.
Rešitev: Bodite nekoliko bolj velikodušni do sebe. Ni se vam treba ves čas smehljati, biti na voljo drugim in tudi ni treba, da vedno naredite vse 100-odstotno. Lahko ste kdaj tudi leni, si dovolite nekaj nereda in slabe organizacije.