Aritmija ali motnja srčnega ritma se pojavi zaradi motenj v prevajanju električnega impulza, ki je odgovoren za delo srca. Aritmija lahko izvira iz atrija srca (supraventrikularna aritmija) ali srčnega ventrikla (ventrikularna aritmija).
Motnje srčnega ritma povzročajo številne težave poleg neprijetnega občutka močnega bitja srca, ki vpliva na normalno delovanje skozi ves dan. Aritmija se lahko pojavi v kateremkoli delu človekovega življenja in pri obeh spolih, zato je zelo pomembno vedeti, kako srčno aritmijo umiriti in s tem olajšati nelagodje.
Simptomi aritmije
Aritmije se lahko pojavljajo pri vseh ne glede na starost, čeprav so supraventrikularne motnje ritma pogostejše v mlajših letih, ventrikularne motnje pa v starejših.
Aritmije nastanejo kot motnje v prevajanju impulzov, ki povzročajo težave pri polnjenju srca s krvjo in črpanju krvi v glavno arterijo, po kateri se kri porazdeli v druga tkiva po telesu.
Te motnje lahko vplivajo tudi na normalno število srčnih utripov na minuto. Če je število srčnih utripov na minuto nižje od 60, se šteje, da ima oseba bradikardijo, če pa je srčni utrip višji od 100, se šteje, da ima oseba tahikardijo.
Tahikardija
Pri tahikardiji mora človek znati umiriti srčno aritmijo. Pomembno je vedeti, da imajo lahko mlajši ljudje ali športniki srčni utrip nižji od običajnega. Motnja srčnega ritma oziroma aritmija je lahko bolj ali manj intenzivna, zato imajo lahko nekateri ljudje močan občutek utripanja lastnega srca, drugi pa ne čutijo pretirane spremembe.
To je nekaj drugih možnih simptomov aritmije:
- • povečan občutek bitja srca pri ležanju na levem boku
- • občutek, kot da bi srce poskočilo
- • periodično ponavljanje "preskoka"
- • omotica
- • vrtoglavica
- • nezavest in sinkopa
- • občutek, kot da ste zadihani ali da ne morete popolnoma vdihniti
- • bolečina v prsnem košu
Kdaj takoj k zdravniku? Občutek, kot da boste izgubili zavest in vrtoglavica z občutkom močnega bitja srca, zahteva hitro reakcijo in je treba srčno aritmijo čim prej umiriti.
Vzrok za aritmijo je lahko določeno zdravstveno stanje ali bolezen, kot je srčni infarkt ali miokardni infarkt, kardiomiopatija, bolezen koronarnih arterij ali zamašitev arterij v srcu, motnje ščitnice, sladkorna bolezen, visok krvni tlak, prekomerno uživanje kofeina, alkohola ali tobaka, droge, stres in zdravila.
Pregledi za ugotavljanje srčne aritmije
Za diagnosticiranje aritmije bo zdravnik opravil fizični pregled in bolnika povprašal o simptomih in občutku bitja srca. Za zdravnika bo pomembno, ali se nenavadni utripi pojavijo, ko oseba miruje ali po aktivnosti, in kako hitro se srčna aritmija umiri.
Poleg tega bo zdravnik bolnika poslal na elektrokardiogram ali EKG, ki bo pokazal srčni ritem v kratkem času. Ker pa so srčne aritmije pogosto le občasne, je priporočljivo 24-urno nošenje prenosnega elektrokardiografskega monitorja ali Holter monitorja. Lahko zazna občasne aritmije skozi ves dan.
Kako umiriti srčno aritmijo?
Zdravljenje srčne aritmije v nekaterih primerih ni potrebno, čeprav lahko ta občutek razbijanja predstavlja paniko in strah. Pri bolnikih z zmerno aritmijo je način za zmanjšanje srčne aritmije uporaba določenih zdravil ter prenehanje uživanja alkohola, cigaret ali težke telesne dejavnosti.
Pri zdravljenju aritmije lahko s kombinacijo zdravil dosežemo pravi učinek. Res je, da lahko ta zdravila povzročijo stranske učinke, ki lahko povzročijo tudi aritmijo. Ljudem, ki imajo nenormalno počasen srčni ritem ali bradikardijo, vsadijo srčne stimulatorje ali srčne spodbujevalnike.
Srčni spodbujevanik
Srčni spodbujevalnik deluje namesto naravnega srčnega spodbujevalnika in je programiran tako, da posnema normalen srčni ritem. Srčni spodbujevalnik se vsadi pod kožo prsnega koša z elektrodo, ki se namesti v srce.
Nekatere aritmije je mogoče zdraviti kirurško, na primer operacijo obvoda ali presaditev koronarne arterije. Bypass se vgradi, kadar je aritmija posledica koronarne srčne bolezni. Če je vzrok aritmije prisotnost patološkega tkiva v srcu, ga lahko odstranimo s katetrsko ablacijo.
Ljudem s srčnimi težavami bodo ob bolj zdravem življenjskem slogu svetovali spremembo življenjskih navad in prevzemanje novih.
Preberite še: Kaj je v resnici ključ do dolgoživosti?
To so nasveti za dolgoročno zmanjšanje srčne aritmije:
• zmanjšajte vnos preveč mastne, ocvrte ali začinjene hrane
• nehajte kaditi
• prenehajte s pitjem alkohola
• zmanjšajte količino kave in čaja
• znebite se stresa ali ga zmanjšajte
• preživite več časa v naravi in na svežem zraku
• sprehodi se
• redno se ukvarjajte z lažjimi športi in spodbujajte cirkulacijo
• spremljajte raven holesterola v krvi in jo po potrebi znižajte
• paziti na krvni tlak in reagirati, če je previsok
Preberite še: Za zdravo srce hodite po stopnicah!
Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem