Strokovnjakinja razkriva: "Ključ do dolgoživosti ni čarobni eliksir, temveč to"

17. 10. 2023
Deli
Strokovnjakinja razkriva: "Ključ do dolgoživosti ni čarobni eliksir, temveč to" (foto: Tjaša Babnik)
Tjaša Babnik

Športna trenerka Tjaša razkriva, kaj je v resnici ključ do dolgoživosti.

Zgodbe o večni mladosti se že tisočletja prenašajo med generacijami. Od starogrške mitologije do sodobnih romanov in filmov so sanje o večnem življenju dokumentirane že dolgo skozi zgodovino.

Čeprav vrelec mladosti morda še vedno obstaja le v mitih in legendah, je možnost daljšega življenja postala resničnost, zahvaljujoč napredku v znanosti, medicini in javnem zdravju.

Toda v nasprotju z zgodbami ključ do dolgoživosti ni čarobni eliksir, temveč zdrave navade. Medtem, ko je staranje neizogibno, lahko že zdajšnje spremembe zdravega življenjskega sloga pomagajo do dobrega in čim dlje samostojnega staranja.

1. Gibanje

Razgibajte se! Vsak dan!

Ni presenetljivo, da je telovadba dobra za telo. Poleg tega, da z aktivnostjo ostajate fit in močni, lahko redna telesna dejavnost, tudi v majhnih količinah,  podaljša življenjsko dobo. Dokazano je, da vadba zmanjšuje tveganje za bolezni, povezane s staranjem.

2. Druženje

Prijateljstva in odnosi so več kot le čustvena izpolnitev, zelo koristni so tudi za vaše fizično zdravje. Posamezniki z močnimi socialnimi stiki imajo več možnosti za izražanje sebe, pogovore in uveljavitve.

Tudi družba mlajše generacije je odlična izbira – v družbi mlajših ostajate v stiku z današnjim svetom, spremembami, lažje sledite trendom. To ne pomeni, da se morate z njimi strinjati, vendar imate tako več možnosti za vpogled v spremembe današnje družbe.

Močna razmerja lahko povečajo občutek sreče in splošnega zadovoljstva z življenjem ter zmanjšajo stres in izboljšajo splošno zdravje. Tudi podpiranje drugih je lahko dobro za vaše zdravje, zato dajte prednost času za prijatelje in ljubljene.

3. Dovolj spanca in zdrava prehrana

Reden urnik spanja je prav tako ključnega pomena za splošno delovanje
vašega telesa. Dnevno si zagotovite vsaj 7 do 8 ur spanja.

Seveda pa ne pozabite tudi na ustrezno prehranjevanje. Mnogi ljudje razmišljajo o svoji prehrani v smislu svojih kratkoročnih zdravstvenih ciljev, kot sta izguba teže ali boljša prebava.

Toda to, kar vnašate v telo zdaj, dolgoročno resno vpliva na vaše življenje, vključno z njegovo dolžino. Dokazano je, da zdrava prehrana, bogata s sadjem, zelenjavo, vlakninami in polnovrednimi živili, ščiti pred vnetji in kroničnimi boleznimi, kot so bolezni srca, sladkorna bolezen, debelost, hipertenzija...

Čeprav obstaja veliko razprav o tem, katera hrana povečuje dolgoživost, je najbolje, da se osredotočite na vključevanje različnih, nepredelanih živil v večino obrokov. V splošnem to pomeni, da uživamo veliko zelenjave, sadja, polnozrnatih žitaric, oreščkov in stročnic ter se trudimo zmanjšati rafinirane sladkorje.

Čeprav je staranje morda neizogibno, lahko učinke staranja upočasnite tako, da se osredotočite na zdrave navade, ki spodbujajo dolgoživost. Imejte se radi v vseh življenjskih obdobjih, lepo ravnajte s svojim telesom in mu privoščite dovolj gibanja ter počitka. Poiščite hobije in vzpostavite stike z družino in prijatelji.

Sodelujte tudi s svojim zdravnikom in ostajajte na tekočem z zdravstvenimi pregledi kot del vašega zdravstvenega načrta za dolgo življenje.

Pripravila: Tjaša Babnik

Prisluhnite tudi Aktivni podkastu, v katerem gostimo Tjašo: