Ste vedeli? Zaradi nove različice COVID-a ste lahko bolni več časa kot prej!

22. 12. 2023
Deli
Poznate simptome nove različice? (foto: Profimedia)
Profimedia

Zagotovo nismo pozabili nesigurnosti, ki jo je v preteklih letih zasidral koronavirus. Raziskovalci sedaj pravijo, da naj bi za novo različico bolehali dlje časa. Preverite, kaj še prinaša. 👇

Sploh še kdo govori o koronavirusu? S pričetkom zime je tema spet postala "popularna", saj so številke poskočile in verjetno tudi vi poznate koga, ki je pravkar prebolel katero od različic Covid-a, ali pa ste za boleznijo zboleli sami. Sedaj so znani novi podatki, ki kažejo, da naj bi za različico JN.1 prebolevali dlje časa kot ostale. 

Kaj je drugače pri različici JN.1? 

Znanstveniki še vedno podrobno spremljajo razvoj in mutacije koronavirusa in so pozorni na vse, kar bi lahko povzročilo ponovno svetovno zdravstveno krizo. Tako so opazili, da naj bi različica JN.1 prinesla drugačne simptome, med drugim naj bi bili bolni dlje časa kot pri drugih različicah. Po podatkih centrov za nadzor in preprečevanje bolezni od decembra dalje hitro narašča novejša različica, znana pod imenom JN.1. Od septembra, ko je bila odkrita, je povzročila velik skok z okužbami, kar pomeni, da bi se lahko bolje izognila imunskemu sistemu. 

Znanstveniki so mnenja, da je JN.1 bolj nalezljiva kot druge različice, svoje pa je naredila tudi zima, padec temperature in posledično zadrževanje v notranjih prostorih ter prazniki in decembrska druženja. Niti ni presenetljivo, da so številke okužb tako visoke, kajne? 

Ne spreglejte: 

Na srečo opažajo tudi, da naj novejša različica ne bi povzročila hujših simptomov, se je pa lahko precej težje znebite, zaradi mutacije v konični beljakovini. Prav zato se učinkoviteje "prilepi" na celice in vas uspešno okuži. 

Kakšni so simptomi? 

Poleg dolgotrajnejšega poteka bolezni, se lahko pojavi veliko že znanih simptomov Covid-a, nekateri so precej pogosti: povišana telesna temperatura, izcedek iz nosu, glavobol, še vedno se lahko pojavi izguba vonja in okusa, pa tudi driska in trebušni krči. Običajno se lahko zdravite doma in blažite simptome, če se pojavijo težave z dihanjem ali se določen simptom stopnjuje, pa nemudoma obiščite zdravnika. Velja tudi priporočilo, da se, ko odkrijete bolezen, umaknete od ostalih in s tem preprečite prenos. 

Kako se zaščititi pred boleznimi? 

Pozimi nas virusi okužijo veliko hitreje kot čez leto, zato je dobro vedeti, kaj lahko storimo sami, da ne zbolemo za različico Covid-a ali čim drugim (gripo, angino, pljučnico itd.). Ali zares delate vse za preprečevanje okužb? 

Imamo nekaj priporočil: 
  • Skrbite za hranljive obroke. Pripravite jih sami doma, naj vključujejo veliko sadja, zelenjave in neprocesirane hrane. Če lahko, si malico prinesite s seboj na delo. Tako boste poskrbeli za normalno delovanje imunskega sistema in preprečili vnetja, ki jih povzroča izjemno sladka hrana ter predelana živila. 
  • Po morebitnih priporočilih zdravnika si zagotovite prehranske dodatke, v kolikor to potrebujete. Najbolje bo, da opravite preiskave, ki vam bodo povedale, katerih vitaminov vam primanjkuje. 
  • Redno si umivajte roke in skrbite, da se ne dotikate oči, ust in obraza na sploh, kadar ste na javnem kraju ali uporabite javni prevoz. 
  • Skušajte redno čistiti svoje delovno mesto, ki je lahko vir bakterij in virusov. Tipkovnica npr. nosi mnoge nečistoče, ki se jih dotikate dnevno in po možnosti prenesete v usta. 
  • Če kašljate ali kihate, pokrijte usta in se nato očistite, da ne prenašate virusov.
  • Doma pogosto zračite prostore, posebno kadar imate obiske. Ne pozabite tudi pozimi oditi na sprehode in preživeti nekaj časa zunaj. 

Veliko dobrega zase boste naredili, če pozimi ostanete aktivni in ne opustite vadbe. Tako boste krepili imunski sistem in ohranjali močno telo, ki se bo lahko borilo proti okužbam. Na izbiro imate veliko zimskih aktivnosti, kot je smučanje, sankanje, drsanje in podobno, lahko se odpravite na nižje hribe ali si zadaste, da boste vsaj nekajkrat tedensko odšli na daljši sprehod. 

Preberite še: Kdo je bolj dovzeten za pomanjkanje vitamina B12 in kako ta vitamin koristi možganom ter telesu?

Bonus video: Kako tudi v času praznikov poskrbeti za uravnotežene obroke?

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek