Trajno vitki z azijsko skrivnostjo: s prehranjevanjem po zen metodi od starih navad do novega življenjskega občutka in srečnejše duše!
Preudarno prehranjevanje namesto asketskega postenja, sproščeno gibanje namesto izčrpavanja pri športu – to je osnovni zenovski princip. In prehranjevanje po takšnem principu ni dieta, temveč poseben način prehranjevanja in načina življenja s ciljem dobrega počutja.
Evolucija namesto revolucije
Zen prehrana izhaja iz principa, ki mu na Japonskem pravijo kaizen. Sestavljen je iz dveh besed – kai in zen – in v prevodu pomeni počasno, trajno spreminjanje v dobro. Konkretno to pomeni, da se s postopnimi koraki znebimo slabih prehranskih in življenjskih navad.
Po zenovskih naukih je spreminjanje na horuk, kar svetuje kar nekaj diet, uspešno le v zelo redkih primerih. Življenje moramo spreminjati postopoma in tako bodo spremembe tudi trajne.
Vzeti si je treba čas
Kdor želi spremeniti svoje telo, mu mora dati nekaj časa. Slabih navad, ki smo si jih 'priborili' v več letih, se ne bomo znebili tako zlahka. Treba bo nekaj vaje in vztrajnosti. Dobro pri zenovskem principu pa je, da so kmalu opazne še tako majhne spremembe. In to trajno. Recimo da ste vajeni vsak dan popiti liter gazirane sladke pijače. Če je boste vsak dan popili 0,33 litra manj kot običajno, boste na letni ravni zaužili kar 51.100 kalorij manj – rezultat, ki ga boste prav gotovo opazili na tehtnici in pred ogledalom. Rezultat: minus 12 kilogramov, in to za vedno – brez jojo učinka.
Če zmanjkuje motivacije: pišite si dnevnik in dokumentirajte posamezne stopnje svojega napredka. Že čas, ki si ga boste vzeli za pisanje, bo investicija v vaše dobro počutje.
Jejte hrano, ki vam dobro dene
Za dobro in zdravo počutje ne boste le opuščali neprimernih jedi, temveč boste začeli jesti tudi tiste, ki vam dobro denejo. Le ko poskrbimo, da naše telo dobi vse, kar potrebuje, lahko naša presnova nemoteno steče. Bolj naravna in sveža je prehrana, toliko bolje jo lahko naše telo absorbira. Pri nakupu se zato odločajte za lokalno sadje in zelenjavo ter se raje izognite živilom, ki imajo dolg spisek sestavin.
Če ste se že navadili brati navedbe hranilnih vrednosti, kar nadaljujte! Študije kažejo, da ljudje, ki pazijo na te navedbe, v povprečju pojedo za pet odstotkov manj maščob kot drugi.
Sprosti dušo, poskrbi za vitkost
K naši življenjski sreči ne prispeva le hrana, ki jo pojemo, temveč tudi, kako jemo. Tudi tu je potrebna velika pozornost. Kdor se zaveda vsakega grižljaja in požirka, ne uživa le v jedi, temveč tudi je bolj zdravo. Številne študije so dokazale, da je meditacija ena najuspešnejših metod pri spopadanju s stresno pogojenimi težavami s težo. Duši in telesu dobro dene tudi joga.
Zenovski princip prehranjevanja je tako pravi ključ do srečnejšega življenja – v sozvočju s samim seboj.
Prehrana, ki nam dobro dene
Polnozrnate testenine in riž
Naj bodo osnova vsakega obroka. Njihovi kompleksni ogljikovi hidrati nas dobro nasitijo, preprečujejo napade volčje lakote in pozitivno vplivajo na raven serotonina v možganih. Rezultat: dobra volja.
Miso juha
Sestavljajo jo ribja osnova, pasta sojinih zrn (miso), tofu, zelene morske alge in mlada čebula. Na Japonskem jo uživajo že kar za zajtrk. Ne obremeni telesa, poskrbi pa za toploto in dovolj energije za začetek dneva.
Stročnice in domače sadje
Vsebovan kalij koristi srcu, živcem in mišicam. Zaradi sadne sladkobe so zdrava alternativa za prigrizek – namesto čokolade, piškotov in podobnega.
Zeleni čaj in sveži zeliščni čaj
Poleg vode se prištevata k tekočinam, ki poskrbijo za naše ravnovesje. Manj primerni zaradi svoje kisline so črni čaj, kava in sokovi.
Fit in zdravi z zenovsko hrano
Beljakovine + maščobne kisline omega 3 krepijo telo in duha
Umešano jajce z lososom
Za eno porcijo razžvrkljajte 2 jajci in 3 žlice mleka. V ponvi segrejte pol žličke masla. Vanjo nato vlijte jajčno mešanico in počakajte, da masa zakrkne. Previdno mešajte, dokler tekoča jajčna zmes ne postane kremna. Umešano jajce okrasite z drobnjakom in postrezite s 75 g dimljenega lososa. Zraven: 1 rezina kruha s pol žličke oljčnega olja.
Na porcijo: približno 450 kcal.
Ogljikovi hidrati poskrbijo za dobro voljo
Peresniki s piščancem in rukolo
Za 2 porciji operite 2 fileja piščančjih prsi, ju začinite s soljo, poprom in mleto papriko ter jih 15 do 20 minut pecite v pečici, ki ste jo segreli na 200 stopinj. 125 g polnozrnatih peresnikov skuhajte po navodilih z embalaže in jih odcedite. Meso zrežite na trakove in jih skupaj z 1 žlico oljčnega olja in 100 g rukole (očiščene in oprane) zmešajte s testeninami. Postrezite z malce parmezana.
Na porcijo: približno 475 kcal.