Hormoni imajo velik vpliv na naše vsakdanje življenje in navsezadnje na kakovost življenja.
Endorfin, serotonin in dopamin so trije glavni hormoni, ki vodijo do občutkov sreče in zadovoljstva, njihovo izločanje pa lahko spodbudimo na več načinov, piše spletna stran Klix.ba.
Preberite še:
- Se želite kvalitetno postarati? Naj kava postane del vašega vsakdana!
- Kateri dan v letu bo za vaše znamenje najboljši?
- Kako izbrati parfum, če trpite za migreno?
Na njihovo izločanje lahko vplivajo dejavniki, kot so pravilna prehrana, telesna aktivnost in ustvarjalni hobiji.
Endorfin
Gibanje je že dolgo znano kot sredstvo proti depresiji, znanost pa je dokazala njegovo zdravilno vlogo: šport in drugi zmerni telesni napori imajo merljiv fiziološki učinek, ki zagotavlja dobro psihofizično počutje.
Angleži temu pravijo »runner's high«, kar lahko prevedemo kot tekaška evforija. Vendar ne gre samo za tek, ampak za vsako fizično aktivnost, ki zahteva malo več napora, torej tudi za kolesarjenje, plavanje, košarko, hitro hojo, delo na vrtu ali seks.
Preberite še: Kaj jesti za boljše hormonsko ravnovesje?
Dopamin
Dopamin vpliva na naše razpoloženje, spanje, spomin, učenje in koncentracijo. Strokovnjaki verjamejo, da je dopamin bolj povezan z motivacijo, željo in željo. Dobro ravnovesje dopamina je bistvenega pomena za telesno in duševno dobro počutje.
Način prehranjevanja lahko vpliva na raven dopamina, domnevajo, da nasičene maščobe povzročajo vnetne procese, ki lahko vplivajo na izločanje dopamina. Zaradi pomanjkanja beljakovin je možno pomanjkanje l-tirozina, aminokisline, ki pomaga pri nastajanju dopamina.
Telesna aktivnost lahko poveča raven dopamina v telesu. Pomagajo lahko redni sprehodi, plavanje ali kolesarjenje. Spremembe v načinu prehranjevanja lahko spodbudijo izločanje dopamina.
Nekatere študije kažejo, da nenasičene maščobe nimajo enakega učinka in prehrana, ki vsebuje več dobrih nenasičenih maščob, skupaj s sadjem, zelenjavo in beljakovinami, je lahko koristna.
Aminokislina l-tirozin je še posebej pomembna, saj jo telo potrebuje za proizvodnjo dopamina. L-tirozin najdemo v piščancu, govedini, jajcih, mandljih, avokadu, bananah.
Tudi avokado in banane so naravni viri samega dopamina, skupaj z drugimi živili, kot so grah, jajčevci, citrusi, paradižnik.
Serotonin
Serotonin je naravni monoaminski nevrotransmiter, ki prenaša signale med živčnimi celicami po telesu. Poleg obvladovanja čustev vpliva tudi na motorične funkcije.
Vpliva tudi na razpoloženje in je znan kot eden od hormonov sreče. Ljudem pomaga pri boljšem spanju, pomembna je za prebavo, pa tudi za celjenje ran in za nadzor spolnih funkcij. Obstajajo študije, ki kažejo, da lahko pomanjkanje te kemikalije vpliva tudi na pojav depresije.
Tako lahko raven te spojine povečamo z izpostavljenostjo dnevni svetlobi, vadbo, pravilno prehrano in meditacijo. Kar zadeva prehrano, bodo na raven serotonina najbolj vplivali kompleksni ogljikovi hidrati, kot so zelenjava, sadje, stročnice ali cela zrna.
Preberite še: Zakaj bi tudi pozimi kakšno vadbo morali opraviti zunaj?
Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del