Visoka želodčna kislina je ena najpogostejših težav s katerimi se srečujejo ljudje v vsakdanjem življenju. Predstavlja bistveno komponento prebavnega sistema, neravnovesje ali prekomerno izločanje kisline pa lahko privede do različnih zdravstvenih težav.
Želodčna kislina je prebavna tekočina, ki nastaja v želodcu in pomaga razgraditi hrano. Namen želodčne kisline je ustvarjanje optimalnega okolja za prebavo in absorpcijo hranilnih snovi.
Kadar je želodčne kisline preveč, lahko povzroči različne neprijetne in celo nevarne simptome. Neravnovesje želodčne kisline lahko poškoduje občutljivo sluznico želodca in požiralnika. Prekomerno nastajanje kisline lahko botruje celo k nastanku bolečih razjed, za kar je potrebna zdravniška pomoč.
Najpogostejši znaki in simptomi povišane želodčne kisline:
Zgaga
Neravnovesje v proizvodnji želodčne kisline ali prekomerno izločanje kisline lahko privede do različnih simptomov. Eden najpogostejših simptomov visoke želodčne kisline je zgaga. Gre za pekoč občutek, ki se začne v prsnem košu in se pomakne do grla, ter je posledica refluksa kisline v požiralniku.
Slabost
Slabost, ki jo povzroča visoka vsebnost želodčne kisline, je lahko blaga ali tudi precej huda. Večkrat se čuti po obroku.
Napihnjenost
Če se po jedi pogosto počutite neprijetno ali napihnjeno, je vzrok morda visoka raven želodčne kisline. Napihnjenost je namreč še en simptom povišane želodčne kisline, katerega posledica je lahko nelagodje po jedi.
Drugi simptomi
Poleg teh pogostih simptomov lahko visoka želodčna kislina povzroči tudi bruhanje, prebavne motnje in bolečine v trebuhu. Privede lahko tudi do sprememb v apetitu, ki se kažejo kot zmanjšanje apetita ali povečana želja po hrani.
Kako preprečiti nastajanje visoke želodčne kisline?
Tukaj je nekaj sprememb, ki bi jih lahko uvedete v svoje življenje, če imate težave z želodčno kislino:
- Izogibajte se začinjeni hrani, saj lahko poslabša simptome.
- Ne prenajedajte se.
- Uživajte manjše obroke. Če na primer vsak dan pojeste tri obroke, jih razdelite na 5-6 manjših obrokov.
- Izogibajte se prehranjevanju pozno zvečer.
- Ne telovadite takoj po jedi. Dajte želodcu čas, da se izprazni. Prav tako ne jejte neposredno pred vadbo.
- Izogibajte se gaziranim pijačam.
- Poiščite živila, ki sprožajo simptome in se jim izogibajte. Nekatera živila in pijače povečajo izločanje kisline. Med najpogostejšimi so: mastna hrana, paradižnik, česen, mleko, kava, čaj, poprova meta in čokolada.
- Skrbite za uravnoteženo telesno težo, saj je pri debelih ali predebelih ljudeh večja verjetnost pojava želodčne kisline.
Viri: healthline.com
Morda vas bo zanimalo tudi:
Blaž Švab in Borut Pahor se v tokratni epizodi Mastercard® podkasta navdiha pogovarjata o tem, da imamo kot družba veliko težav z izražanjem čustev, o fenomenu Noč Modrijanov in ohranjanju skromnosti.
Pogovoru prisluhnite tukaj: