Nekateri vitamini so lahko precej nevarni za zdravje, v kolikor jih zaužijemo preveč. Med take sodita tudi vitamina A in E.
Poznamo vitamine, ki so topni v vodi in vitamine, ki so topni v maščobi. V kolikor zaužijemo preveč vitaminov, ki so topni v vodi, jih telo običajno izloči z urinom, zato višek takšnih vitaminov običajno ne povzroča resnih zdravstvenih težav.
Po drugi strani pa je potrebne več previdnosti pri vitaminih, ki so topni v maščobah: to so vitamini A, D, E in K. Taki vitamini se skladiščijo v telesu in lahko, v kolikor jih zaužijemo preveč, povzročajo težave. Pojav, ko imamo v sistemu preveč določenega vitamina, imenujemo hipervitaminoza.
Strokovnjaki opozarjajo, da sta še posebej problematična vitamina A in E, zaradi česar moramo biti zelo pazljivi, če uporabljamo prehranske dodatke, ki vsebujejo omenjena vitamina.
Kaj se zgodi, če zaužijemo preveč vitamina A?
Vitamin A je pomemben za vid, rast in razvoj, zdrav reproduktivni sistem in močan imunski sistem. Dobimo ga v živilih, kot so goveja jetra, sladki krompir, špinača, korenje, grenivka in buča.
Odrasel moški dnevno potrebuje 900 mikrogramov dnevno, odrasla ženska pa 700 mikrogramov. Največje tveganje za zdravje se pojavi takrat, ko dnevno presežemo 3000 mikrogramov vitamina A.
Dolgotrajno uživanje velikih odmerkov vitamina A lahko vodi do bolezni jeter, povišanja lipidov v krvi, bolečin v mišicah in težav z vidom. Omenjeni vitamin je nevaren tudi za nosečnice: previsoka doza lahko poveča tveganje za prirojene napake na srcu, očeh in živčnemu sistemu.
Znaki hipervitaminoze A so:
- Suha koža;
- Rumeno ali oranžno obarvana koža;
- Suhe, razpokane ustnice;
- Suhi, lomljivi nohti;
- Slabost;
- Glavobol;
- Vrtoglavice;
- Zamegljen vid;
- Utrujenost;
- Bolečine v kosteh;
- Razdražljivost;
- Težave z jetri;
- Izpadanje las;
- Bolečine v trebuhu;
- Bruhanje;
- Pomanjkanje apetita;
- Povečana občutljivost na sončno svetlobo.
Kaj se zgodi, če zaužijemo preveč vitamina A?
Vitamin E je močan antikosidant, ki ščiti celice pred učinki prostih radikalov ter izboljšuje zdravje kože in oči. Naravno ga najdemo v živilih, kot so olje pšeničnih kalčkov, avokado, ribe, semena in oreščki (mandlji, lešniki in arašidi).
Obstaja tudi zmeda glede tega, koliko vitamina E lahko varno zaužijete. Priporočeni dnevni vnos (PDV) vitamina E je 15 miligramov tako za odrasle moške kot za odrasle ženske. Zgornja meja dnevnega vnosa sicer znaša 1000 miligramov, a se nevarni učinki lahko pokažejo že pred tem.
Raziskave nakazujejo, da lahko uživanje samo 268 miligramov vitamina E na dan poveča tveganje za raka na prostati pri moškem za 17 odstotkov. Pretiravanje z uživanjem vitamina E v obliki prehranskih dodatkov je povezano tudi z nastankom pljučnega raka. Višji odmerki vitamina E lahko tudi motijo proces strjevanja krvi.
Najpogostejši znaki hipervitaminoze E so:
- Šibkost v mišicah;
- Slabost;
- Vrtoglavice;
- Driska.
Pomembno je, da se pred jemanjem kakršnih koli prehranskih dodatkov posvetujete z zdravnikom, ki vam bo znal pomagati glede na vaše individualno stanje in oceniti, kateri izdelki bi bili ustrezni za vas.
Viri:
n1info.hr
healthline.com
msdmanuals.com