Čeprav se več ali manj zavedamo, da je kajenje škodljiva navada, je ni vedno povsem preprosto opustiti.
Nekatere ljudi kajenje spremlja že vrsto let ali celo desetletij. Glede na podatke NIJZ, V Sloveniji zaradi bolezni, ki so povzročene s kajenjem, na leto umre skoraj 3.000 ljudi. V povprečju kadilci umrejo 16. let prej kot njihovi vrstniki, ki nikoli niso kadili.
Zdravnik, dr. Mike Litrel pravi, da četudi bi bilo kajenje najboljše povsem opustiti, to vedno ni mogoče, saj nekateri ljudje uživajo v kajenju, ki jim predstavlja nekakšno veselje in sprostitev.
V želji, da bi kadilcem v prihajajočem novem letu pomagal opustiti kajenje, je na TikToku, kjer pogosto deli nasvete glede zdravja, objavil metodo s katero se je mogoče uspešno odvaditi te razvade. Kakšen trik predlaga?
Ne spreglejte:
Zlata vreden trik, ki je v pomoč ljudem, ki želijo opustiti kajenje
Ob začetku videoposnetka je pojasnil, da lahko imajo ljudje, ki že dolgo časa kadijo, nekoliko več težav pri opuščanju kajenja, toda sam verjame, da lahko metoda, ki jo sam prakticira pri svojih pacientih, učinkovito pomaga tudi takšnim posameznikom. Dr. Litrel priporoča postopno opuščanje kajenja.
»Ko me pacienti sprašujejo o opuščanju kajenja, jih najprej vprašam, koliko cigaret lahko pokadijo na dan, da jih to še vedno osreči. Običajno ljudje rečejo, da pokadijo škatlico cigaret na dan, vendar bi se zadovoljili tudi s 15 cigaretami dnevno.« Zdravnik jim nato reče, da naj vsak dan pokadijo 15 cigaret na dan, toda ne presežejo te meje in pri tem vztrajajo mesec dni.
@mikelitrelmd how do you stop smoking? gradual reduction over time works well for most. #stopsmoking #health #smoking #doctor #Dr #lifestyle ♬ original sound - Mike Litrel, MD
Postopno zmanjševanje ima lahko večjo efektivnost
Ta trik pomaga do postopnega zmanjševanja pokajenih cigaret, je prepričan zdravnik. »Naslednji mesec boste padli na 14 cigaret na dan in če bo to trajalo eno leto, ne boste več kadili ali pa se boste odločili, da boste na dan želeli pokaditi le cigareto ali dve,« pojasnjuje.
Četudi kot pravi, je najboljša opcija povsem opustiti kajenje, za ljudi, ki nočejo ali ne zmorejo povsem prenehati s kajenjem, daje drugačno možnost. Svojim pacientom, ki so dolgoletni kadilci pogosto svetuje, da ne pokadijo več kot tri cigarete na dan, kar je vsekakor bolje kot, če bi jih pokadili 20.
Koristi za zdravje so ob drastičnem zmanjšanju oziroma prenehanju kajenja sicer vidne razmeroma v kratkem času. Nacionalna zdravstvena služba Združenega kraljestva (NHS) poroča, da sta potrebna samo dva dneva, da se raven ogljikovega monoksida v telesu zniža na nekadilsko raven ter eno leto, da se tveganje za srčni napada zmanjša za 50 odstotkov.
Vir: express.co.uk