Nevarnost, ki preži v travi: če opazite TE simptome, vam obisk zdravnika lahko reši življenje

24. 5. 2024
Deli
Nevarnost, ki preži v travi: če opazite TE simptome, vam obisk zdravnika lahko reši življenje (foto: Profimedia)
Profimedia

Če opazite simptome druge faze, je nujno poiskati zdravniško pomoč!

Klopni meningitis, znan tudi kot klopni meningoencefalitis (KME), je resna virusna bolezen, ki jo prenašajo okuženi klopi.

Ne spreglejte

V Sloveniji je klopni meningitis posebej pogost v gozdnatih območjih, kjer klopi predstavljajo stalno tveganje za pohodnike, kolesarje in druge ljubitelje narave. Zato je pomembno vedeti, zakaj je klopni meningitis nevaren, kako se pred njim zaščititi in kako prepoznati simptome te bolezni.

Zakaj je klopni meningitis nevaren?

Klopni meningitis je nevaren zaradi svoje sposobnosti, da prizadene centralni živčni sistem. Virus se prenaša z ugrizom okuženega klopa, ki vnaša virus neposredno v krvni obtok. Bolezen običajno poteka v dveh fazah. V prvi fazi se pojavljajo gripi podobni simptomi, kot so vročina, glavobol, utrujenost in bolečine v mišicah. Po kratkem izboljšanju lahko sledi druga, bolj resna faza, ki vključuje simptome, kot so hudi glavoboli, otrdel vrat, zmedenost, bruhanje in v hudih primerih nevrološke motnje, kot so paraliza, motnje govora in spomina.

Klopni meningitis je lahko življenjsko nevaren, saj lahko povzroči trajne posledice, vključno z motnjami v delovanju možganov in hrbtenjače. Zlasti pri starejših osebah, otrocih in osebah z oslabljenim imunskim sistemom je tveganje za hude zaplete večje.

Kako se obvarovati?

Cepljenje: Najbolj učinkovita zaščita pred klopnim meningitisom je cepljenje. Cepivo proti KME je varno in učinkovito ter zagotavlja dolgotrajno zaščito. Priporočljivo je, da se cepijo osebe, ki pogosto preživljajo čas na prostem v območjih, kjer so klopi prisotni.

Uporaba repelentov: Uporaba repelentov, ki vsebujejo DEET, je učinkovit način za odganjanje klopov. Repelente nanesite na kožo in oblačila, zlasti na izpostavljene dele telesa.

Profimedia

Primerna oblačila: Pri gibanju po gozdovih in travnikih nosite svetla oblačila, dolge rokave in dolge hlače, da zmanjšate možnost stika s klopi. Hlačnice lahko zategnete z elastiko ali pa jih potisnete v nogavice.

Redni pregledi telesa: Po vrnitvi iz narave natančno preglejte telo za morebitne klopi. Posebno pozornost namenite pregibom kolen, pazduham, lasišču in drugim skritim delom telesa. Če najdete klopa, ga čim prej odstranite s pomočjo pincete.

Urejanje okolice: Redno košenje trave in odstranjevanje listja ter podrasti okoli hiše zmanjša možnost prisotnosti klopov v bližini vašega doma.

Kako prepoznati simptome klopnega meningitisa?

Simptomi klopnega meningitisa se običajno pojavijo od 7 do 14 dni po ugrizu okuženega klopa. Bolezen poteka v dveh fazah:

Prva faza:

  • Visoka vročina
  • Glavobol
  • Utrujenost
  • Bolečine v mišicah in sklepih
  • Slabo počutje
  • Včasih tudi slabost in bruhanje

Druga faza (pojavi se pri približno tretjini okuženih):

  • Hudi glavoboli
  • Otrdel vrat
  • Zmedenost
  • Visoka vročina
  • Bruhanje
  • Nevrološki simptomi (paraliza, motnje govora in spomina)

Če opazite simptome druge faze, je nujno poiskati zdravniško pomoč, saj pravočasno zdravljenje lahko prepreči resne zaplete. Čeprav ni specifičnega zdravila za klopni meningitis, se simptomi lahko lajšajo in obvladujejo s podporno terapijo.

Profimedia

Klopni meningitis je resna bolezen, ki zahteva pozornost in preventivne ukrepe. Cepljenje, uporaba repelentov, primerna oblačila in redni pregledi telesa so ključni za zaščito pred klopi. Pomembno je tudi, da znate prepoznati simptome klopnega meningitisa in pravočasno poiščete zdravniško pomoč.

Novo na Metroplay: "Pilates je veliko več, kot samo modna muha" | Nina Hanžič