Hipotenzija ali nizek krvni tlak ni isto, je pa enako nevarno kot visok krvni tlak. Pomembno je, da pravočasno ugotovite, za kaj gre, da vam bodo zdravniki lahko pomagali.
Profesor dr. Nebojša Tasić z Inštituta za bolezni srca in ožilja Dedinje pojasnjuje, zakaj nižje vrednosti krvnega tlaka prinašajo tveganje za zdravje.
Razlikovati je treba med normalnim in nizkim krvnim tlakom, profesor Tasić pa opozarja, katere so te vrednosti.
Preberite še:
"Hipotenzija pomeni, da je zgornji pod 90, spodnji pa pod 60. Normalen krvni tlak je 120 do 60, večinoma imajo ženske prirojeno nizek krvni tlak, ko so mlade. Predvsem v dneh menstruacije so razlike in ni razloga za skrb, pod 90 s 60 pa je že problem."
"Če ima človek simptome, nas mora skrbeti in preveriti moramo, kakšen je pritisk podnevi in ponoči, da vemo, kakšna je povprečna vrednost, nato pa se moramo odzvati," pojasnjuje doktor Tasić.
Simptomi pri ljudeh z nizkim krvnim tlakom
Profesor pojasnjuje tri najpomembnejše simptome in kako to vpliva na ljudi.
"Trije najpomembnejši simptomi so vrtoglavica, omedlevica, če je pritisk zelo nizek, pa je zoženo tudi vidno polje. Lahko pride do kratkega dihanja, šibkosti v situacijah, kot je anemija."
"Imamo situacijo, ko pri teh bolnikih srce slabo deluje, imamo nizek krvni tlak, ker srce nima moči, da bi črpalo kri in jo raznašalo v druge organe," pravi zdravnik.
"Hipotenzija se pojavi tudi ob zmanjšanem delovanju ščitnice. To so situacije, ko se moramo dobro odzvati."
O nizkem krvnem tlaku govorimo, ko je sistolni krvni tlak znižan pod 90, diastolni pa pod 60 mm Hg. Ločimo ortostatsko, nevrogeno pogojeno ter hudo hipotenzijo ali šok. Pojavi se lahko v vseh starostih, simptomi pa so vrtoglavica, motnje vida, slabosti, omotica in kolaps.
Kdaj zvoni alarm, da je treba obiskati zdravnika.
Včasih se pritisk tako pade, da človek izgubi zavest in se slabo počuti. Ta oseba potrebuje nujno pomoč in čim hitrejšo infuzijo. Na veliko izgubo tekočine in nizkim tlakom so najbolj občutljivi možgani, prvi simptomi pa so povezani z možgani, nato pa s srcem.
Ljudje z nizkim pritiskom imajo večjo koagulabilnost in lahko ustvarijo na primer trombe v venah na spodnjih nogah. Če ste imeli normalen krvni tlak, zdaj pa imate nizek, je to alarm. Potem pojdite k zdravniku, da vidite, zakaj!
Zakaj nastane?
- Zelo pogost vzrok je dehidracija, ko je človek izloči več tekočine, kot je popije. Najpogosteje se pojavi, kadar popijemo premalo tekočine ob močnem potenju in povečani telesni aktivnosti, ob visoki telesni temperaturi, ob driski ali bruhanju.
- Včasih se pojavi tudi v nosečnosti, po porodu pa izgine.
- Lahko so kriva tudi nekatera zdravila za odvajanje vode ali zdravila za srce.
- Tudi antidepresivna zdravila in nekatera zdravila za zdravljenje nevroloških bolezni imajo lahko tak učinek ter zaužiti alkohol.
Preberite še: Težave z visokim krvnim tlakom: 3 uporabna pravila, ki jih je dobro upoštevati
Bonus video: Kako tudi v času praznikov poskrbeti za uravnotežene obroke?
Novo na Metroplay: "Ljudje v življenju potrebujemo več mehkobe" | Tereza Poljanič