Kako že zjutraj pospešiti METABOLIZEM? To je 6 preprostih načinov, na katere stavi tudi Novak Đoković

5. 10. 2024
Deli
Kako že zjutraj pospešiti METABOLIZEM?  To je 6 preprostih načinov, na katere stavi tudi Novak Đoković (foto: Profimedia)
Profimedia

Želite shujšati in se znebiti odvečnih kilogramov? Pri tem vam lahko pomaga hitrejši metabolizem. 

Hitrost metabolizma je namreč povezana s hitrostjo izgorevanja kalorij in porabe energije. Na srečo je mogoče že z nekaj vsakodnevnim jutranjimi navadami pospešiti presnovo. Številne izmed naštetih uporablja tudi priljubljeni teniški as, Novak Đoković, da ostane v vrhunski formi. Predstavljamo vam jih v nadaljevanju.

Ne spreglejte:

Preproste navade, ki pomagajo pospešiti metabolizem

1. Pričnite dan s kozarcem vode z limono 

Po nočnem počitku se telo nahaja v blagi dehidraciji, zato je v prvi vrsti pomemben vnos tekočine. Zjutraj je priporočljivo popiti vsaj en kozarec vode z sokom limone. To pomaga pri izboljšanju prebave in pospeši metabolizem.   

Ženska v kopalnem plašču z vodo v roki.
Profimedia

2. Ne pozabite na raztezanje in jutranjo telesno aktivnost

Raztezanje po prebujanju pomaga pospešiti metabolizem in izboljšati cirkulacijo, kar zagotovi boljše delovanje tekom dneva. Ne gre pozabiti tudi na jutranjo vadbo, četudi je zgolj nekaj minutna, saj tudi to velja za enega najhitrejših načinov aktiviranja presnove. Lahko naredite nekaj sklec, ki krepijo mišice in spodbujajo cirkulacijo.  

3. Privoščite si beljakovinsko poln zajtrk  

Beljakovine potrebujejo več energije za prebavo, zato je beljakovinsko hranljiv zajtrk, kot so na primer jajca, grški jogurt, avokadov namaz in podobno, dobra izbira za pospešitev presnove.  

jajca na krožniku

Beljakovinsko bogat zajtrk je eden izmed ključev za hitrejši metabolizem.

Profimedia

4. Popijte skodelico zelenega čaja 

Zeleni čaj je po vsebnosti poln antioksidantov in kofeina, ki izboljšata termogenezo in pomagata pri izgorevanju maščob, zato si jo lahko večkrat privoščite namesto kave.   

5. Metabolizem se uravnovesi, če tekom dneva jeste ob istem času

V večji meri bodo metabolizem pomagali uravnovesiti že zgolj zmerni obroki uravnotežene in zdrave prehrane, ki jih je priporočljivo vsak dan zaužiti vsaj približno ob istem času v dnevu. V idealnem primeru bi naj imeli več manjših obrokov v razmaku približno 3 ali 4 ur.  

Ravno nasprotno pa večje količine hrane naenkrat in preveliki premori med ponovnimi obroki, naredijo telesu več škode kot koristi, saj telo počasneje porablja kalorije in skladišči več maščobe. Ob številčnejših in rednejših obrokih tekom dneva se ta težnja zmanjša.  

6. Zadostna mera kakovostnega spanca ni zanemarljiva

Premalo spanca ne vpliva le na utrujenost temveč ob pomanjkanju spanja telo prične sproščati hormon grelin, ki povzroča občutek lakote. Ob tem nastane manj hormona leptina, ki telesu sporoči kdaj je sito. Zadostna količina kakovostnega spanca torej ne pripomore le k dobremu počutju, temveč tudi k ravnovesju metabolizma in hormonov. 

Povzeto po: stil.kurir.rs

Zdravilna rastlina, ki raste tudi pri nas in je na voljo vse leto: krepi imunski sistem, ščiti srce ter pomaga pri želodčnih težavah

Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem