Medicina je vse bolj napredna, zaradi česar se daljša tudi naša življenjska doba. Eden od zdravnikov pa ima za nas še posebej optimistično napoved.
Internist in kardiolog dr. Dr. Ernst von Schwarz verjame, da bo že v roku 10 let povsem dosegljivo doživeti polno in zdravo življenje do 120. leta starosti.
"Verjamem, da se naša življenjska doba lahko močno podaljša. Že v nekaj letih bodo ljudje lahko doživeli do 120, celo 150 let. Tukaj ne mislim, da bodo do te starosti priklenjeni na posteljo, temveč govorim o dolgem življenju, v katerem se bodo ljudje lahko pri teh letih še vedno družili in delali," pravi zdravnik.
Tiha revolucija medicine
Zdravnik je prepričan, da bomo svoje življenje lahko podaljšali s pomočjo matičnih celic.
"Trenutno se dogaja tiha revolucija medicine. V zadnjih nekaj letih smo naredili velike premike in se usmerili v tako imenovano regenerativno medicino, pri kateri predvsem raziskujemo terapije z matičnimi celicami. Čeprav metode še niso uradno priznane, je to prihodnost medicine, s katero bomo lahko popravljali škodo, upočasnili procese staranja in podaljšali življenje," trdi dr. von Schwarz.
Matične celice za mladosten videz
Zdravljenja z matičnimi celicami se poslužujejo tudi mnogi zvezdniki; nekateri naj bi redno obiskovali omenjenega strokovnjaka, ki jim pomaga ohranjati mladosten videz.
"Matične celice vbrizgamo v obraz in tako popravimo površinske poškodbe kože ter regeneriramo kolagen na obrazu. Po nekaj dneh je oseba videti 5 do 10 let mlajša," pojasnjuje dr. von Schwarz.
Čeprav ni želel razkriti imen svojih pacientov, med njegove podpornike sodijo Frank Stallone, Jeff Fahey, Lisa Gastineau, Josie Davis, Drea De Matteo in italijanski maneken Fabio, ki je že večkrat izjavil, da počne vse, kar je v njegovi moči, da bi ohranil mladosten videz.
- Preberite tudi: Kuharica iz japonske vasi, kjer mnogi dočakajo več kot 100 let, razkriva, kaj prebivalci najpogosteje jedo
Zdravljenje bolezni, za katere do sedaj ni bilo zdravila
Zdravnik poudarja, da imajo matične celice veliko pomembnejšo vlogo, kakor zgolj mladosten videz; privedejo do neverjetne regeneracije telesa.
"Matične celice lahko pozdravijo artritično koleno, lahko privedejo do ponovne rasti las in 'popravijo' nekatere poškodbe v možganih. Ena injekcija traja manj kot pol ure, čas okrevanja pa je bistveno krajši, kakor operacija," pojasnjuje strokovnjak.
"Z matičnimi celicami smo zdravili paciente z nevrodegenerativnimi boleznimi, kot sta Parkinsonova bolezen, multipla skleroza, celo možganska kap. Opazili smo znatno izboljšanje njihove mobilnosti in duševnih sposobnosti," še dodaja.
Velik finančni zalogaj
"Matične celice prihajajo od darovalcev, običajno iz tkiva placente in popkovine. Po rojstvu se to navadno zavrže, laboratorij pa lahko to odkupi," pojasnjuje zdravnik.
Po tem lahko sklepamo, da bi vsak novorojeni otrok lahko prispeval k matičnim celicam, ki bi jih nato uporabljali za zdravljenje mnogih bolezni.
Ker pa terapije z matičnimi celicami še enkrat niso uradno odobrene, so naenkrat na voljo le samoplačniško, kar pomeni, da predstavljajo velik finančni zalogaj.
Ključen je ustrezen življenjski slog
Kljub optimistični napovedi pa strokovnjak opozarja, da je ustrezen življenjski slog najpomembnejši dejavnik na poti do dolgega in vitalnega življenja.
"Matične celice niso čudežno zdravilo. Pomembno je, da že v tridesetih poskrbimo za zadostno količino gibanja, ustrezno prehrano in druge komponente zdravega življenjskega sloga," je povedal.
Strokovnjak priporoča sredozemsko prehrano ter najmanj 150 do 300 minut vadbe na teden. Obenem poudarja, da je izjemno pomembno tudi izogibanje kajenju.
Vse kaže, da medicina res vse bolj napreduje in da bomo kmalu lahko bistveno podaljšali svoje življenje. Ob tem pa je pomembno, da tudi sami poskrbimo za ustrezen življenjski slog.
Vir: nypost.com
Morda bi vas zanimalo tudi:
dr. Ana Debevc Prašnikar o vitalnosti in dolgoživosti
V Aktivni podkastu je z nami specialistka interne medicine, ki že vrsto let raziskuje načine, s katerim lahko podaljšamo mladostno delovanje našega telesa.
V pogovoru pa nam je Ana zaupala, zakaj je skrb za vitalnost tako zelo pomembna, kako zanjo poskrbimo, katere napake najpogosteje počnemo, kakšno vlogo pri našem zdravju igra miselnost ter še veliko več.