Strokovnjakinja pojasnjuje, zakaj jutranja uporaba telefona ni najboljša izbira.
Nevroznanstvenica Emily McDonald, ki na Instagramu deluje pod profilom @emonthebrain je spregovorila o svoji jutranji rutini, ki si jo zastavi tako, da je maksimalno produktivna in osredotočena. Pri sestavljanju svoje rutine upošteva predvsem različne frekvence možganskih valov, ki se skozi jutro spreminjajo.
Ne spreglejte:
- Kardiologinja: "Kavi dodajte to posebno sestavino, ki znižuje krvni tlak in deluje protivnetno"
- Si je treba umivati roke s hladno ali toplo vodo? "Le tako uničimo bakterije," pravijo strokovnjaki
- Če pri umivanju zob preskočite ta korak, boste imeli slab zadah
Kako jutranja uporaba telefona vpliva na možgane?
"Ko se zjutraj zbujamo, se naši možganski valovi spreminjajo iz frekvence delta v theta, alfa in na koncu v Beta, ko smo bolj budni in pozorni. Če zjutraj takoj uporabljate telefon, tega prehoda ni in naši možgani takoj preidejo v 'beta stanje', kar privede do tega, da smo čez dan bolj pod stresom. Preverjanje družbenih omrežjih zjutraj prav tako povzroči velik skok dopamina v telesu, zaradi česar obstaja večja verjetnost, da boste čez dan hrepeneli po uporabi družbenih omrežij," pojasnjuje znanstvenica.
View this post on Instagram
Kakšna jutranja rutina je priporočljiva?
"Sama si zjutraj predvajam afirmacije, saj znanstveni dokazi namigujejo, da so naši možgani v 'theta in alfa stanju' bolj dovzetni za učenje, pomnenje in reprogramiranja podzavesti.
Nato sledi vadba, s katero izboljšamo razpoloženje, dobimo motivacijo, okrepimo osredotočenost. Kasneje svoje telo izpostavim sončni svetlobi, da budnost uskladim s svojim cirkadianim ritmom. Če je zunaj megla, si pomagam z rdečo lučjo.
Zadnji korak v moji jutranji rutini je meditacija, ki ima cel spekter pozitivnih učinkov. Med drugim izboljšuje osredotočenost in produktivnost, hkrati pa mi daje posebno supermoč in mi omogoča, da dosežem vse, kar si zadam," še dodaja strokovnjakinja.