Opravili so krvni test pri stoletnikih in odkrili presenetljive podrobnosti – če želite dočakati visoko starost, preverite naslednje ...

20. 7. 2024
Deli
Opravili so krvni test pri stoletnikih in odkrili presenetljive podrobnosti – če želite dočakati visoko starost, preverite naslednje ... (foto: Profimedia)
Profimedia

Stoletniki so nekoč veljali za redke, danes pa doživeti sto let ne predstavlja več tolikšnega problema. Pravzaprav so stoletniki najhitreje rastoča demografska skupina. Njihovo število se od sedemdesetih let prejšnjega stoletja vsako desetletje skoraj podvoji.

Kako dolgo lahko človek živi in kaj pravzaprav določa dolgoživost, znanstvenike zanima že dolgo. Prav stoletniki nam lahko pomagajo razumeti, kako živeti dlje in predvsem, kako doživeti prijetno in zdravo starost. 

Seveda razkrivanje skrivnosti izjemne dolgoživosti ni tako preprosto. Vključuje pregled zapletenega medsebojnega vpliva genov in dejavnikov življenjskega sloga ter njihovega medsebojnega delovanja skozi človekovo življenje ...

Česar so se nedavno lotili raziskovalci s švedskega inštituta Karolinska in v študiji, objavljeni v publikaciji GeroScience, razkrivajo nekatere običajne biomarkerje, vključno z ravnmi holesterola in glukoze, pri ljudeh, ki živijo čez 90 let.

Kaj vse se skriva v lesenih kuhalnicah? “Lasje so mi šli pokonci”

Ne spreglejte še:

Primerjava

Ena večjih študij primerja biomarkerje, merjene skozi življenje posameznikov, ki so dočakali do sto let, ter njihovih vrstnikov, ki so dočakali nižjo starost. Tako so poskušali ugotoviti povezavo med profili in možnostjo, da oseba dočaka tako visoko starost. 

V raziskavo so bili vključeni podatki več kot 44.000 Švedov, starih med 64 in 99 let – bili so vzorec t. i. kohorte Amoris. Njihove podatke so preko registra spremljali do 35 let. 

1.224 jih je dočakalo 100 let. Velika večina (skoraj 85 %) stoletnikov je bila žensk. 5.851 jih je umrlo pred svojim 80. rojstnim dnem.

V raziskavo je bilo vključenih 12 biomarkejrev, ki so bili v prejšnjih študijah že povezani s staranjem in umrljivostjo. Med njimi so biomarkerji, povezani z vnetjem, presnovo, delovanjem jeter in ledvic, potencialno podhranjenostjo in anemijo. 

Biomarker, povezan z vnetjem, je bila sečna kislina, zanimala jih je raven holesterola in glukoze, markerji, ki so povezani z delovanjem jeter. Prav tako keratinin, železo in albumin. 

Skrivnost dolgoživosti?

Ugotovili so, da so imeli na splošno tisti, ki so dočakali svoj stoti rojstni dan, od svojega šestdesetega leta naprej običajno nižje ravni glukoze, kreatinina in sečne kisline. Čeprav se mediane vrednosti med stoletniki in nestoletniki za večino biomarkerjev niso bistveno razlikovale, so bile pri stoletnikih le redko ugotovljene izjemno visoke ali nizke vrednosti

Na primer, zelo malo stoletnikov je imelo kadarkoli v življenju raven glukoze nad 6,5 ali raven kreatinina nad 125. 

Pri številnih biomarkerjih pa so tako pri stoletnikih kot pri mlajših ugotovili vrednosti zunaj razpona, ki velja za normalnega v kliničnih smernicah. Verjetno zato, ker so te smernice postavljene na podlagi mlajše in bolj zdrave populacije.

Ko so raziskovali, kateri biomarkerji so povezani z verjetnostjo, da bo posameznik dočakal sto let, so ugotovili, da vsi razen dveh (to sta alat in albumin) kažejo to povezavo. To je bilo tudi po upoštevanju starosti, spola in morebitne bolezni. 

Posamezniki, ki so imeli najnižje vrednosti holesterola in železa, so imeli manj možnosti, da bodo dočakali sto let, v primerjavi s tistimi z višjimi ravnmi. Medtem se je tudi pri posameznikih z višjo ravnjo glukoze, kreatinina, sečne kisline in biomarkerji, povezanimi z delovanjem jeter, možnost, da bodo dosegli sto let, zmanjšala. Pri čemer so bile pri nekaterih biomarkerjih razlike precej majhne, pri drugih znatne.

A tudi če so razlike majhne, obstaja potencialna povezava med presnovnim zdravjem, prehrano in dolgo življenjsko dobo, se strinjajo raziskovalci. 

Vendar pa študija ne omogoča zaključkov o tem, kateri dejavniki življenjskega sloga ali geni so odgovorni za vrednost biomarkerjev. Kljub temu se zdi razumno, da igrajo dejavniki, kot sta prehrana in uživanje alkohola, pomembno vlogo. Spremljanje vrednosti glukoze in sečne kisline, delovanje ledvic in jeter zato morda ni slaba ideja. 

Raziskava: Blood biomarker profiles and exceptional longevity

Preberite še: