Preberite, kateri so še posebno pomembni za ženske.
Vitamin B1 preprečuje jesensko pobitost
Ste razdraženi, duševno utrujeni in izčrpani, pa tudi razpoloženje je bilo že kdaj boljše? Zagotovo vam primanjkuje vitamina B1, ki prinaša več veselja do življenja. Tiamin, kot se vitalna snov tudi imenuje, je namreč odločilen za optimalno izkoriščanje hormona sreče, serotonina. Rezultat: vitamin B1 poskrbi za dobro voljo in v življenje prebudi vse utrujene ženske. Poleg tega pomaga pri pretvarjanju ogljikovih hidratov v energijo in poskrbi tudi za dober spomin.
Dnevna potreba: 1, 0 mg
Živilo: zamrznjen grah, bučke, brazilski oreh, soja, sončnična semena.
Vitamin B2 ščiti usta in jetra
Z odzivom na mraz, ogrevan zrak ali klimatske naprave postanejo ustnice dokaj hitro izsušene in razpokane. Pred tem vas lahko obvaruje vitamin B2. Riboflavin poleg tega pomaga pri premagovanju stresa in spodbuja jetra pri njihovem obnavljanju. Študije dokazujejo, da se z vitaminom B zmanjšuje tudi dolžina in intenziteta napadov migrene.
Dnevna potreba: 1, 2 mg
Živilo: šampinjoni, trdi sir, kamamber, svinjska jetra, posušene lisičke.
Vitamin A ščiti oči in sluznico
V maščobah topen vitamin A je nujno potreben za dober vid. Prvi simptom za pomanjkanje tega vitamina je slabša vidljivost ponoči. Spremljajo jo lahko tudi vnetja veznice ter suhe in pekoče oči. Za sindromom suhih oči naj bi trpel že vsak peti človek. Najbolj ogrožene so ženske po 40. letu. Ustrezna preskrba z vitaminom A lahko preprečuje tudi vaginalne glivične infekcije, saj je ta hranilna snov zelo pomembna za zdravo sluznico.
Dnevna potreba: 0, 8 mg
Živilo: marelice, kamamber, listnati ohrovt, lisičke, korenčkova solata.
Vitamin C spodbuja obrambo in izgorevanje maščob
V zdravem imunskem sistemu so virusi in bakterije popolnoma brez vsakih možnosti. Vitamin C (askorbinska kislina) aktivira celice, ki so udeležene pri obrambi telesa, in nas tako ščiti pred kašljem, nahodom in hripavostjo. Poleg tega tudi podpira izgorevanje maščob in krepi vezivno tkivo, pomaga torej v boju proti celulitu. Skrbi tudi za ohranjanje krvnih žil in ščiti srce. Tudi dober spanec je odvisen od dobre oskrbe telesa s tem vitaminom.
Dnevna potreba: 100 mg
Živila: jabolka, pomaranče, kivi, brokoli, ribez.
Vitamin E za zdrave sklepe
Ko postaja vedno hladneje, se tudi manj gibamo. Posledica: agresivni kisikovi radikali okrepljeno napadajo sklepni hrustanec. Uničevalne napadalce nevtralizira vitamin E, ki zaustavi vnetne pojave. Zatrejo se tudi encimi, ki so odgovorni za razgradnjo kolagena, ki utrjuje kožo.
Dnevna potreba: 12 mg
Živila: slive, ohrovt, črni koren, lešniki, olje pšeničnih kalčkov.
Vitamin H krepi kožo, lase in nohte
Mraz, veter in dež niso ravno najboljši prijatelji kože. Da ne bi pustili za seboj vidnih posledic, je zelo pomembna ustrezna količina biotina, kakor se vitamin H tudi imenuje. Lepotni vitamin poleg tega spodbuja rast bolj trdnih nohtov in skrbi za zdrave lase.
Dnevna potreba: 0, 3 mg
Živila: jurčki, goveja jetra, soja, lisičke, kokošja jetra.
Dobri nasveti
Folna kislina za zdrave otroke
Študije kažejo, da z rednim jemanjem folne kisline močno zmanjšamo tveganje za pojav otroških deformacij hrbtenjače. Folno kislino naj bi ženske jemale osem tednov pred ter do osem tednov po zanositvi.
Ženskam, ki želijo zanositi, priporočamo redno prehranjevanje z živili, ki so obogatena z dodatkom folne kisline (moka, pekarski proizvodi, jedilna sol) in zraven še dodatne odmerke 0, 4 mg folne kisline dnevno.
Kako pomemben je Q10?
Od dopolnjenega 40. leta telesu stalno upada lastna 'proizvodnja' Q10. Ta koencim igra pomembno vlogo pri sproščanju energije iz prehrane in tako rekoč spravlja naš telesni motor v pogon.
Študije dokazujejo pozitivne učinke Q10 pri zdravljenju bolezni srca, migren, visokega pritiska in pri pacientih, ki so morali jemati zdravila za zniževanje krvnega pritiska. Da lahko telo absorbira Q10, potrebuje še selen in vitamin E.
Potreba po tem koencimu naraste, če ste pod stresom ali pa na dieti. Q10 najdete v sardinah, oljčnem olju, perutnini in tudi v preparatih iz fermentiranega kvasa.
Kdaj so potrebni dodatni odmerki?
Priporočene dnevne potrebe vitaminov veljajo le za zdrave ljudi. O dodatnem jemanju vitaminskih preparatov se pogovorite s svojim osebnim zdravnikom, predvsem če ste pravkar preboleli neko bolezen, če imate težave s prebavo in presnavljanjem, če ste kadilka, pogosto pijete alkohol, ste na dieti ali pa redno jemljete kakšna druga zdravila.
Če jemljete kontracepcijske tabletke, potrebujete več vitamina B6 in dodatne odmerke aminokisline triptopan. Najdete jo v mlečnih izdelkih, bananah, ribah in arašidih.
Previdnost pri vitaminu A. Ni dobro, da ga zaužijete premalo, niti da ga zaužijete preveč. Prevelike količine lahko pripelje od glavobolov pa vse tja do izpadanja las.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?