Da ne boste zboleli

16. 1. 2012
Deli
Preventivo: pravilna in zdrava prehrana, redna telesna dejavnost, optimalna temperatura in vlaga v bivalnih prostorih ...

Zimski čas je čas prehladov, grip in podobnih nadlog, ki nas ponavadi v toplejših mesecih ne pestijo. Vse premalokrat pa se zavedamo, da lahko za preventivo veliko storimo kar sami: pravilna in zdrava prehrana, redna telesna dejavnost, optimalna temperatura in vlaga v bivalnih prostorih ...

Prilagodite prehrano

Določene celice naravnega obrambnega mehanizma vsebujejo veliko vitamina C, ki jim pomaga pri obrambi mehanizma pred povzročitelji bolezni. Vendar pa je te zaloge treba vsakodnevno obnavljati.

Zato je najbolje pričeti dan z zajtrkom, ki je bogat z vitaminom C, kar pomeni, da je treba jesti veliko sadja. Jeste lahko sadne solate, pijete frapeje, sveže pripravljene sokove pomaranã, limon, grenivk ali pa mandarin. Dobro je vedeti, da ima kivi med sadeži skoraj največ vitamina C.

Sadje pojejte takoj, ko ga olupite ali drugaãe pripravite. V stiku z zrakom v pol ure izgubi kar 40 odstotkov zdravih snovi.

Kosilo in večerja morata biti bogata z:
  • vitaminom E: olivno olje, oreščki, zelena solata
  • karotenoidi: korenje, buče, zelena zelenjava (špinača, brokoli)
  • cinkom: posneto mleko, morski sadeži
  • selenom: ribe, belo in rdeče meso, žitarice
  • bakrom: lešniki, gobe, piščančje meso, ribe, žitarice

V hladnih zimskih večerih je priporočljivo pojesti krožnik tople piščančje juhe, saj je bogata z beljakovinami, ki obnavljajo celične membrane, mi pa postanemo bolj odporni.

Redna telesna dejavnost

Poleg zdrave prehrane je za zdravje izjemnega pomena tudi redna telesna dejavnost. Z gibanjem se namreč aktivirajo celice, ki jih lahko poimenujemo tudi varuhi imunskega sistema in ki se vedno prve aktivirajo, ko telo oboli.

Seveda mora biti gibanje redno in dovolj aktivno. če pa z gibanjem pretiravamo, je telo pod prevelikim naporom in imunski sistem oslabi. Zato morate najti pravo mero. Optimalno je 30 minut gibanja na dan.

Pozorni bodite približno dve uri po vadbi, saj je takrat v telesu največja proizvodnja mlečne kisline, s čimer je zmanjšanja oksigenacija kapilarnega krvnega sistema, kar začasno oslabi imunski sistem.

Bodite pozorni na temperaturo bivalnih prostorov

Čeprav se v zimskih dneh temperature zunaj vrtijo okoli ničle ali pa celo pod njo, z ogrevanjem prostorov ne gre pretiravati. Preveč ogreti prostori namreč slabijo obrambni mehanizem. Predvsem zaradi suhega zraka, ki izsušuje sluznico dihalnih organov.

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?