Ključno vlogo pri izgubi odvečne telesne maščobe igra učinkovito delovanje metabolizma. Zato redno telovadite in pazite na vnos kalorij, a vaši kilogrami kljub trudu ostajajo. Poglejmo, katere so najpogostejše napake, ki vam lahko 'mešajo štrene'.
1. Kakšen je vaš zajtrk?
Vedno znova poslušate in berete o najpomembnejšemu obroku dneva – zajtrku. Ljudje, ki redno zajtrkujejo, imajo manj težav z odvečnimi kilogrami in več energije v primerjavi s tistimi, ki zajtrk izpuščajo.
Nekateri pa pravijo, da so zaradi (pre)zgodnjega zajtrka hitro lačni, zato povprečno pojejo več, kot bi sicer.
Če sodite med slednje, je zelo verjetno, da vaš zajtrk vsebuje preveč ogljikovih hidratov in sladkorja.
2. Koliko beljakovin je na vašem jedilniku
Odgovori na to, koliko beljakovin na dan je treba zaužiti, so si zelo različni. Neka raziskava, v kateri so bili vključeni vrhunski atleti, je pokazala, da je človeško telo sposobno uporabiti le nekje med 20 in 40 gramov beljakovin.
Z beljakovinami ne pretiravajte, saj se bo telo sicer ukvarjalo z izločanjem odvečnih beljakovin, namesto s kurjenjem odvečnih maščob.
Prav tako ni pametno telesu popolnoma odvzeti beljakovin, saj so ti glavni gradniki.
Več o beljakovinah na povezavi Vloga in pomen beljakovin v prehrani.
3. Manj ali nič hrane, manj kilogramov
Seveda, da bi shujšali je potrebno med drugim zmanjšati tudi vnos kalorij. A če boste telo stradali, se bo obrnilo proti vam, pa ne le z upočasnjeno presnovo. Telo po 24 urah stradanja preplavijo stresni hormoni in povzročijo, da začne organizem za svoje potrebe po energiji uporabljati zaloge maščobe, po drugi strani pa tudi beljakovine, ki gradijo celice, zlasti mišične.
To zadnje je med popolnim stradanjem zelo izrazito, zato gre kar 68 % izgube telesne teže na račun mišic in samo 32 % na račun maščevja.
Ko se vrnete k vašim starim navadam, se vsi kilogrami vrnejo. Pravzaprav zaradi izgube mišic in upočasnjene presnove (več mišic, hitrejša je presnova) pridobite še več maščobe.
4. Pijete pijače z 'nič dodanega sladkorja'
Sladkor, v kakršnikoli obliki, negativno vpliva na naše telo, saj močno poveča količino glukoze v krvi. Tudi umetna sladila povzročijo, da telo izloči hormon inzulin. Posledično vpliva na presnovo.
Kaj v resnici pomenijo prehranske trditve?
- 'Nizka vsebnost sladkorjev'
Ta trditev pomeni, da izdelek ne vsebuje več kot 5 gramov sladkorja v 100 gramih živila ali 2,5 grama sladkorja v 100 mililitrih tekočine.
- 'Brez sladkorjev'
Ta trditev pomeni, da živilo v 100 gramih ali v 100 mililitrih ne vsebuje več kot 0,5 grama sladkorja.
- 'Brez dodanih sladkorjev'
Ta trditev pomeni, da živilo ne vsebuje nobenih mono- ali disaharidov ali drugih sestavin, ki bi jih živilu dodali zaradi njihovih sladilnih lastnosti. Če je v živilu sladkor naravno prisoten, mora biti na embalaži živila zapisana izjava 'vsebuje naravno prisotne sladkorje'. (Vir: www.zps.si)
Zaključek: pijače in vsa druga živila z oznako 'brez sladkorjev' sladkor vsebujejo.
5. Ali vedno umijete sadje in zelenjavo?
Pesticidi v hrani ne ubijajo le insektov, toksično delujejo tudi na naš organizem. Predvsem so pesticidi endokrini motilci, torej motijo delovanja endokrinega sistema.
Motijo proizvodnjo, sproščanje, transport, presnovo (metabolizem), vezavo, delovanje in eliminacijo naravnih hormonov v telesu, s tem pa vplivajo na ohranjanje notranjega ravnovesja (homeostaze) oz. normalno celično presnovo, plodnost, vedenje in razvoj.
Sadje in zelenjavo zato vedno skrbno operite. Tudi že pripravljeno in očiščeno solato ali sadje.
Za solato: priporočamo, da jo minuto ali dve namakate v veliki posodi vode, kateri ste dodali nekaj kapljic jabolčnega kisa, nato pa liste sperite še pod tekočo vodo.
Sadje: za sadje lahko uporabite mehko krtačko. Tudi če nameravate sadje olupiti, ga prej operite, saj med lupljenjem pesticide prenesete na 'meso' sadeža.
Foto: Shutterstock