Driska, zaprtost, napenjanje, bolečine v trebuhu ... takšne prtljage na počitnicah ne potrebujete niti vi niti vaša družina.
S sindromom razdražljivega črevesa se spopada vsak peti Slovenec, pri ženskah pa je dvakrat pogostejši kot pri moških!
Zanj še zdaleč ni kriv le stres pred potovanjem na končno zasluženi dopust, temveč stres, ki se je, tako kot neredna ali nepravilna prehrana (ali pa kar oboje) nalagal v naših telesih.
Razdražljivo črevo?
Sindrom razdražljivega črevesja ni vidna bolezenska sprememba, temveč funkcionalna motnja v delovanju debelega črevesa.
Spremljajo ga simptomi, kot so bolečine ali nelagodje oz. krči v predelu trebuha, napihnjenost, vetrovi, driska in/ali zaprtje, bolečine ob praznjenju in občutek nepopolne izpraznitve črevesa po opravljeni veliki potrebi. Simptomi se navadno pojavijo nenadoma in tako tudi izginejo.
Zakaj si ne bi dali priložnosti in telesu pomagali, da si odpočije?
Odpravite težave
Na dopustu se čim več posvečajte sebi, pa tudi temu, kaj privoščite svojemu telesu v obliki hrane in pijače. Opazujte odzive telesa in če čutite, da se s prebavnimi težavami (ki se na dopustu lahko tudi pojavijo zaradi stresa, ki ga doživi vaše telo ob menjavi okolja), mu pomagajte, da bodo počitnice res prave počitnice, ne pa boj z zaprtostjo ali driskami, napenjanji, vetrovi ...
Probiotiki, prebiotiki in vlaknine
... so kombinacija ključnih sestavin za urejeno prebavo. S probiotiki vnašamo v telo koristne bakterije, s prebiotiki pa hrano zanje, ki omogoča daljšo življenjsko dobo in večjo aktivnost koristnih bakterij, skupaj pa lajšajo simptome razdražljivega črevesa.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?