V večini primerov so bolečine v prsih pri ženskah povsem normalne in ne predstavljajo znaka resne zdravstvene težave.
Kljub temu pa je pomembno, da se občasne ali hude bolečine pregledajo, še posebej, če so nenadne, spremljajo jih druge nenavadne spremembe ali so vztrajne. V takih primerih je vedno priporočljivo poiskati nasvet zdravnika.
Preberite še:
- Top fitnes trend 2024: ogromne moške zadnjice
- Kako lahko izboljšate delovanje limfnega sistema
- Vaje za maščobne blazinice ob modrčku
1. Imate menstruacijo
Najpogostejši in najbolj običajen vzrok za boleče prsi so hormonske spremembe, ki pridejo z menstrualnim ciklusom, posebno takrat, ko nam močno pade estrogen in je čas za ovulacijo.
Med ovulacijo se nivo hormonov zviša (estrogena, progesterona in testosterona), ko nastopi PMS, pa se nivo ponovno zniža in poleg slabe volje in nerazpoloženosti pridejo še bolečine v prsih. Bolečina je povsem povezana z menstrualnim ciklusom in je najhujša dan in dva prej, preden dobimo menstruacijo.
Dobra novica: bolečina ponavadi izgine, ko se konča menstruacija.
2. Pretiravali ste s treningom ali ste kaj dvigovali
Tudi dekleta rada delajo vaje za moč in včasih se lahko po intenzivnem ali hudem treningu pojavi tudi bolečina v prsnih mišicah. Posebno bolečino lahko čutite po veliko ponovitvah sklec ali potiska od prsi. A seveda - bolečina bo izginila v dnevu ali dveh, lahko pa si pomagate s hlajenjem ali gretjem mišic.
3. Modrček ni kos svoji nalogi
Kdaj ste nazadnje kupili nov modrček oziroma kdaj ste resno pogledali, katero številko bi morali v resnici nositi? Modrček ne sme biti premajhen, saj vas bo preveč stisnil, niti ne sme biti prevelik, saj vam bo nudil preslabo oporo in vas bodo bolele prsne mišice. Vzemite si čas in poskusite veliko modelov in različne številke modrčkov. V resnici je modrček veliko pomembnejši, kot si mislite, tudi pri tem, kako vam stojijo obleke.
4. Prsi so v občutljivi fazi
Fibrocistične spremembe dojk oziroma vozličavost prsi je najpogostejša benigna sprememba v prsih in prizadene približno polovico žensk. Pri tej spremembi postane tkivo mehko, vlaknasto in prožno, lahko se nekoliko odebeli in učvrsti, pojavi pa se lahko tudi okrogla in s tekočino napolnjena cista.
Vse te spremembe so posledica delovanja hormonov, največkrat se pojavijo ob vstopu v srednja leta in izginejo ob nastopu menopavze. In vse te spremembe lahko spremlja tudi bolečina.
Zdravniki najpogosteje svetujejo omejeno uživanje soli in kofeina, kar bo preprečilo kopičenje vode v telesu, včasih pa predpišejo tudi hormonsko zdravljenje v obliki kontracepcijskih tablet. Za pravilno postavitev diagnoze vam bo zdravnik morda opravil biopsijo tkiva.
5. Vaše prsi so občutljive na kavo
Kot smo opisali že pri prejšnji točki, zdravniki velikokrat ženskam z bolečimi prsmi svetujejo manj uživanja kave in soli. Kava in sol naj bi povzročila zatekanje tkiva. No, ena kavica na dan pa vam zagotovo ne bo prav nič škodila.
- Preberite še: Nutricionisti so pripravili seznam najbolj zdravih živil, ki bi jih morali uživati vsak dan
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?