Drži, da so bolezni pogostejše pozimi. Res je tudi, da ste zaradi spremembe temperature bolj dovzetni zanje. Vendar to še ni cela resnica. Ne zbolite zaradi menjave temperature.
Virusi zaživijo v hladnem vremenu
Virusi obožujejo mokro, hladno in temno okolje, kapljice, ki vsebujejo virus (npr. od kašljanja) pa lahko ostanejo v zraku dlje, če je suho ozračje. Pogoji oslabijo našo odpornost in vplivajo na sluznico, ki jo izsušijo - tako virusi še lažje vstopijo v telo.
Imunost se zniža
Z manj vitamina D imunski sistem deluje manj učinkovito, zato prej zbolite za kakšnim virusom ali bakterijo, ki jo prinese sodelavec, prijatelj, neznanec na avtobusu ... Velik dejavnik je tudi mrzel zrak. Mrzel in suh zrak lahko vpliva na to, kako se bele krvničke borijo proti infekciji in kako naše telo reagira na virus.
Manj časa preživimo zunaj
Mrzle temperature nas silijo, da več časa preživimo v zaprtih prostorih. To pomeni tudi ob ljudeh, ki kašljajo, kihajo, imajo zamašen nos ... Virusi imajo prosto pot od ene do druge osebe. Prenašajo se tudi po površinah, ki se jih redno dotikamo, npr. telefon, tipkovnica računalnika, miza ...
Tudi topla/vroča voda je težava
Na imunski sistem ne vpliva le mrzlo vreme, pač pa sprememba temperature v splošnem. Najbolj so ogroženi tisti, ki se ne morejo tako učinkovito prilagajati na spremembo, pa naj bo to vroče ali mrzlo vreme.