Simptomi teh bolezni se lahko pokažejo v sanjah

14. 4. 2023
Deli
Simptomi teh bolezni se lahko pokažejo v sanjah (foto: profimedia)
profimedia

Včasih sanje pomenijo več, kot si mislite. 

Spanec je izredno pomemben in to običajno ugotovimo šele po neprespani noči, ko moramo naslednji dan vseeno izpeljati vse, kar nas čaka, čeprav nimamo prave energije. In veste tudi, kako je, če se prebudite sredi izredno živih sanj. Verjetno ste zadihani, napolnjeni z adrenalinom in predvsem ne morete zaspati nazaj. Nekatere sanje pa naj bi ponazarjale simptome določenih bolezni. 

Kdaj vaše sanje niso le sanje, ampak opozorilo, da z zdravjem ni vse vredu? 

Anksioznost in depresija

Če vas daje anskioznost ali depresija, se bo to preneslo tudi v vaše sanje. Kronične nočne more so za takšna stanja zelo pogost simptom. Če sumite, da se vam dogaja prav to, se posvetujte z zdravnikom. 

Srčne bolezni

Raziskava iz leta 2003 je odkrila, da so imele ženske med 40 in 46 letom z nerednim srčnim utripom več nočnih mor od svojih vrstnic, posebno po menopavzi. Strokovnjaki pravijo, da bi se to lahko zgodilo, ker pri srčnih boleznih manj kisika doseže možgane, kar povzroči moro. 

Težave z alkoholom

Imate po nekaj pijačah zvečer vedno zelo žive sanje? Za tem se očitno skriva dober razlog. 

Ko se uležete v posteljo pod vplivom alkohola, so hitri premiki oči med spanjem ovirani. To se dogaja v REM fazi, ko tudi sanjamo. Ker ste alkoholizirani, doživite nekakšen REM odboj. Telo zato kompenzira in podaljšuje del spanca, ko sanjamo, zato boste zelo verjetno imeli žive sanje. 

Če se vam opisano zgodi pogosto, bi morali premisliti o svojih navadah glede alkohola. 

Spalna apneja

Spalna apneja je spanje, ko za nekaj trenutkov prenehate dihati med spanjem. Tega ne boste opazili sami, no morda vam kaj namignejo sanje. Veliko ljudi s spalno apnejo sanja, da se utapljajo ali dušijo. V resnici nekaj ovira njihovo dihalno pot, zato ne pridejo do zraka. Sanje so lahko tudi nasilne ali krute - takšne, da osebo povsem prestrašijo. 

Če sumite na spalno apnejo, prosite partnerja, naj ponoči preveri, ali se kaj dogaja. Seveda se pogovorite s svojim zdravnikom. 

Parkinsonova bolezen

Ali ponoči med sanjami veliko premikate roke in noge? Če je to opazil partner ali ste opazili sami, je lahko znak, da nekaj ni vredu. Nekateri pacienti s Parkinsonovo boleznijo so v sanjah precej aktivni in se premikajo primerno situaciji, ki jo sanjajo. 

Običajno možgani pošljejo signale, da so naše mišice paralizirane med spanjem, zato se ne premikamo, tudi ko sanjamo. Nekateri sčasoma izgubijo to paralizo, kar se lahko zgodi tudi zaradi alkohola ali določenih zdravil, pri nekaterih pa gre za Parkinsonovo bolezen. 

Prisluhnite podkastu z Borutom Pahorjem! 

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek