Sol velja za sestavni del vsake bolje založene kuhinje, ki jedem izboljša okus.
Vendar pa z njo ne gre pretiravati, saj prekomerna uporaba vpliva na vrsto zdravstvenih tegob, med katerimi je tudi tveganje za povišan krvni tlak. Glede na izsledke raziskave, pa lahko poveča tudi tveganje za nastanek raka na želodcu in sicer kar za 40 odstotkov.
Ne spreglejte:
- Ta pogosto spregledan del telesa vas lahko opozori na resne zdravstvene težave: mu namenite dovolj pozornosti?
- Ta preprost napitek "čisti" zamašene žile in vas ščiti pred infarktom
Povezava med prekomerno uporabo soli in rakom na želodcu
V raziskavi, ki je bila objavljena aprila 2024 v reviji Gastric Cancer, so raziskovalci analizirali podatke več kot 500.000 ljudi iz Združenega kraljestva. V raziskavi so ugotovili, da je bilo pri tistih, ki so hrani dodajali sol, tveganje za nastanek raka želodca ali želodca za 41 odstotkov večje kot pri tistih, ki soli niso nikoli ali redko dodajali.
Podobne korelacije med pretiravanjem z uporabo soli in rakom na želodcu so sicer ugotovili tudi v analizi objavljeni v reviji Advances in Nutrition and Cancer leta 2014.
Kako je to mogoče? Povezava med soljo in rakom na želodcu je povezana z interakcijo soli in želodčne sluznice. Prevelik vnos snovi pa lahko povzroči nastanek spojin, kot so nitriti in N-nitrozo spojine, za katere je znano, da so rakotvorne, pojasnjuje dietetičarka Shruti K Bhardwaj. Tovrstne spojine lahko sčasoma poškodujejo želodčno sluznico in povečajo verjetnost za nastanek rakavih celic.
Kakšen vpliv ima prekomerno uživanje soli na črevesje?
Pretiravanje z uživanjem soli lahko na zdravje črevesja vpliva na različne načine. Med drugim na:
1. Neravnovesje črevesne mikrobiote
Prevelik vnos soli lahko poruši ravnovesje črevesne mikrobiote, posledično pa vpliva na razrast škodljivih bakterij in zmanjšanje koristnih. To neravnovesje, znano kot disbioza, poslabša prebavo, oslabi imunski sistem in poveča dovzetnost težave, med katerimi sta sindrom razdražljivega črevesja in vnetna črevesna bolezen, pravi strokovnjakinja.
2. Nastanek razjed
Na račun prekomernega uživanja soli lahko nastanejo tudi bolezni kot sta gastritis in peptični ulkus. Tovrstna stanja lahko povzročijo napihnjenost, bolečine v trebuhu in slabost.
3. Hipertenzija in črevesje
Bhardwajeva še poudarja, da lahko previsok vnos soli lahko poveča tveganje za razvoj hipertenzije, ki lahko poškoduje krvne žile po vsem telesu, tudi tiste v prebavilih. Posledice se lahko kažejo kot krvavitve, razjede in ishemična bolezen črevesja.
Načini za zmanjšanje vnosa soli
Po priporočilih Svetovne zdravstvene organizacije naj bi odrasli uživali manj kot 5 g soli na dan, kar pomeni malce manj kot eno čajno žličko. Za zmanjšanje vnosa soli lahko uporabite nekaj efektivnih načinov. Med prvimi je, da se večkrat poslužujete priprave obrokov doma, kjer lahko nadzorujete dodano količino so. Med navadami je prav tako smiselno:
1. Izogibanje visoko predelani hrani
Zaradi vsebnosti visoke količino soli, konzervansov in ojačevalcev okusa se je dobro čim bolj izogibati hrani, ki je visoko predelana. Med ta živila spadajo slanina, klobase, predelano meso, juhe v pločevinkah, čips in slani prigrizki.
2. Uporaba zelišč in začimb za izboljšanje okusa
Pri pripravi jedi namesto pretiravanja s soljo, preizkusite različne okuse zelišč, začimb in soka citrusov, ki lahko prav tako popestrijo okus jedi.
3. Preverjanje vsebnosti natrija na oznakah živil
Ne pozabite tudi na to, da med nakupom živil namenite pozornost na vsebnost natrija, ki jo vsebujejo živila. Vsebnost je navedena na etiketah in če je le mogoče, raje izberite različice, ki vsebujejo čim manjšo vsebnost.
Vir: healthshots.com
- Preberite še: Trik z vodo, ki pomaga izgubiti kilograme: zdravnik razkriva, kaj moramo početi med jedjo