Zakaj ne shujšam? To se sprašuje veliko ljudi, ki se odpovejo testeninam in sladkemu. Preberite, kako se izogniti nekaterim dietnim pastem.
Sadje namesto zelenjave
Pojeste veliko sadja in kljub temu ne shujšate? Morda pa ga pojeste preveč! Sladko sadje namreč vsebuje velike količine sadnega sladkorja. Ker ne pripomore k povečanemu izločanju inzulina, je dolgo časa veljal za zdrav sladkor. Vendar pa so danes znane tudi njegove slabosti: prek jeter neposredno pristane v maščobi okoli trebuha. Zato sadne prigrizke zamenjajte z zelenjavnimi (na primer korenje, zelena, koleraba).
Sladilo
Telo se na sladilo odzove drugače kot na sladkor. Po sladilu namreč niste prav nič siti, pojavijo se napadi volčje lakote, kar pripomore k temu, da preprosto pojeste več. Najbolje je, da sladite s trsnim sladkorjem, javorjevim sirupom, medom ali agavinim sirupom.
Stres
Negativni stres poviša raven kortizola. Ta ne poveča le želje po sladkem, temveč tudi olajša kopičenje maščob v predelu trebuha. Kadar boste pod stresom, naredite naslednjo vajo: zaprite oči in globoko vdihnite in izdihnite. Z desnim palcem za 3 minute zaprite desno nosnico. Dihajte skozi levo in nato zamenjajte stran.
Solata za večerjo
Za večerjo samo solato? Ta ima sicer malo kalorij, vendar ne pripomore veliko k temu, da bi ohranili želeno telesno težo. Surova hrana zvečer sicer napolni črevesje, vendar pa je telo ne izloči. Posledica: prebavne težave in tudi težave s postavo. Za zdravje in za telo bo zvečer bolje pojesti dušeno zelenjavo in beljakovine.
Premalo vode
Voda zelo pomaga pri hujšanju. Napolni želodec, brzda tek in poskrbi za napeto kožo. Po vstajanju in pred vsakim obrokom popijte 1 velik kozarec negazirane vode. Ugotovili boste, da avtomatično pojeste manj.
Kupljeni misliji
Večina nas meni, da so misliji zelo zdravi in dobri za postavo. Na žalost ne drži, ker ni vsak enak. Še posebej gotove mešanice na 100 gramov vsebujejo celih 400 kalorij in kar nekaj sladkorja. Z jogurtom dobite še 200 kalorij. Raje si naredite domačega: zmešajte 2 žlici ovsenih kosmičev, 2 žlici kvinoje in 5 žlic neslajenih koruznih kosmičev, 100 g jabolk ali drugega sadja, zrezanega na koščke. Dodajte še 150 g jogurta in zmešajte vse skupaj.
Sol
Sol sicer ne vsebuje nobenih kalorij, vendar krepi željo, da zaužijemo še več. Nič čudnega, da so tipični prigrizki, na primer čips, arašidi ali slane palčke, močno soljeni. Enako velja za hitro prehrano in gotove izdelke.
Alkohol
Alkoholni napitki niso le kalorične bombe – poleg tega še spodbujajo tek. Če že morate piti alkohol, potem vino razredčite z vodo ali mineralno vodo.