Povezava med umom in telesom ni zanemarljivega pomena za vitalno življenje, kar poudarjajo tudi raziskovalci in zdravniki.
Ena izmed najboljših potez, ki jih lahko naredite za dolgoživost, krepitev spomina in zdravje možganov, je vadba. Toda je prav posebna vadba, ki povečuje zmogljivost možganov tudi po tem, če se pričnejo že kazati znaki pešanja kognitivnih sposobnosti, ki so večkrat tudi posledica staranja.
Ne spreglejte:
- Kako se med prazniki izogniti napihnjenosti? Imamo nekaj trikov!
- Kaj se v telesu zgodi, če greste po obroku na 15 minutni sprehod?
Katera vadba pomaga ohraniti vitalnost tudi v starosti?
Raziskava, objavljena oktobra 2023 v medicinski reviji Annals of Internal Medicine, je pokazala, da je vadba tai chi ena izmed najboljših vadb za vitalnost telesa in duha. Rezultati sicer temeljijo na podatkih 300 posameznikov s povprečno starostjo 75 let, ki so imeli težave s spominom in podobne blažje kognitivne težave.
Vadba tai chi pomaga krepiti spomin in zdravje možganov
Raziskovalci so na udeležencih opravili test, s katerim so ocenili kognitivno zdravje pred in po šestih mesecih izvajanja tai chija. Udeleženci so v povprečju izboljšali rezultate za 1,5 točke, kar se lahko enači s tem, kot če bi starost svojih možganov zmanjšali za tri leta.
Pri izvajanju tai chija si je sicer potrebno zapomniti nekaj koreografije, kar je dobro za miselne procese in povečanje kognitivnih koristi, zlasti če fizičnemu gibanju dodate še nekaj spominskih vaj.
Dobra novica je, da obstaja tudi za ljudi, ki so gibalno ovirani in starejše, poenostavljena oblika tai čija, znana kot tai ji quan. Tudi tovrstna oblika vadbe se je izkazala za učinkovito pri spodbujanju kognitivnega zdravja.
Pri tai ji quanu se uporablja počasne in premišljene gibe, kar omogoča, da izkoristite prednosti tai chija brez tveganja poškodb. Lahkotna oblika vadbe omogoča, da so gibi običajno krožni in nikoli prisilni, mišice pa sproščene in ne napete.
Tai chi in druge zdravstvene koristi
Tai chi prinaša med drugim doprinaša h kar nekaj zdravstvenim koristim. Poleg izboljšanja spomina, zdravja možganov in drugih pozitivnosti za kognitivno zdravje, je tai chi odličen način za krepitev mišične moči, večje ravnotežje, izboljšanje gibljivosti in povečanje zdravja srca.
Glede na raziskavo, objavljeno v reviji International Journal of Environmental Research and Public Health, pa zagotavlja tudi koristi za duševno zdravje, kar vključuje manj depresije in tesnobe ter poveča stisk s seboj ter prisotnost v danem trenutku.
Vir: bestlifeonline.com
Preberite še:
- Kaj počnete narobe, kadar ste prehlajeni? In kaj v resnici pomaga?
- 3 vaje za poporodno obdobje (svetuje športna trenerka)
Morda bi vas zanimala tudi brezplačna vadba joge:
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?