Med menstruacijo se pojavi kar nekaj telesnih sprememb. Čeprav je izkušnja vsake ženske drugačna, imajo nekatere podobne težave s katerimi se soočajo.
Nekatere ženske se soočajo z napihnjenostjo, druge trpijo zaradi bolečin, ki jih povzročajo krči. Včasih pa menstruacija postane bolj boleča zaradi določenih napak in nevednosti.
Napake, ki botrujejo k večjim bolečinam v obdobju menstruacije:
Pitje prevelikih količin čaja ali kave
Uživanje prevelikih količin čaja ali kave med menstruacijo ni dobra ideja, saj lahko pretiravanje pripomore k večjim menstrualnim krčem. Včasih lahko tudi sam kofein povzroči krče v spodnjem delu trebuha, prav tako je diuretik, ki telo dehidrira. Pretirano pitje čaja ali kave poveča stres, krvni tlak in srčni utrip ter povzroči večjo utrujenost tekom dneva. V izogib temu v svojo dnevno rutino raje vključite naravne čaje in zdrave sokove.
Dolgotrajna lakota in preskakovanje obrokov
V dneh med menstruacijo, se lahko zaradi močnih krvavitev počutite šibkejše. V tem času se je potrebno izogibati postenju in tudi preskakovanju oziroma izpuščanju obrokov. Svoji prehrani dodajte živila, bogata s hranilnimi snovmi, da telesu zagotovite zadostno podporo, vključno z vitamini, minerali in kalcijem.
Uporaba nekaterih tablet proti bolečinam in krčem
Kljub temu, da so zdravila proti bolečinam in krčem brez recepta, enostavna in učinkovita, lahko povzročijo več težav, kot jih odpravijo. Nesteroidna protivnetna zdravila (NSAR), kot sta ibuprofen in naproksen, lahko po podatkih Nacionalne medicinske knjižnice ZDA brez opozorila povečajo tveganje za nenaden srčni napad ali možgansko kap. Prav tako lahko povzročijo razjede, luknje ali krvavitve v želodcu in črevesju ter motijo ali poškodujejo koristne bakterije v črevesju.
To ne pomeni, da morate trpeti bolečine. Povečanje vnosa magnezija, kalcija in vitamina B6 lahko pomaga zmanjšati ali ustaviti krče. V obsežni raziskavi so ugotovili, da so ženske, ki so dnevno jemale 1200 mg kalcija, za polovico zmanjšale simptome PMS, kot so glavoboli, krči, slabo razpoloženje in neprestano željo po hrani.
Prekomerno uživanje mlečnih izdelkov, sladkorja in ocvrte hrane
Prekomerno uživanje mlečnih izdelkov lahko povzroči zadrževanje vode. Med menstruacijo se mleka in mlečnih izdelkov raje izognite. Poleg tega lahko tudi uživanje prevelike količine sladkorja, soli in ocvrte hrane povzroči napihnjenost, nihanje razpoloženja in dehidracijo.
Dolgotrajna uporaba istega vložka
Veliko žensk ves dan uporablja le en vložek, kar povečuje tveganje za sindrom toksičnega šoka. Poleg tega se lahko povečata srbenje in število bakterij v nožnici. Da bi preprečili to težavo, vložek zamenjajte nekajkrat dnevno.
Pri tem velja omeniti tudi, da je boljše, da se izognete uporabi tamponov in vložkov iz umetnega ali beljenega bombaža
Večina tamponov in vložkov je izdelana umetnega ali beljenega bombaža. Tovrstni vložki in tamponi lahko vsebujejo sledi pesticidov, ostanke beljenja in dioksin, ki je znan endokrini in hormonski motilec. Številni raziskovalci pravijo, da so ti komaj zaznavni ostanki kemikalij lahko zelo nevarni.
Glede tovrstnih mnenj so sicer potrebne še nadaljnje raziskave, o tem kako dolgoročna izpostavljenost vpliva na zdravje, toda vseeno pa se raje izognite izpostavljenosti in namesto tega uporabljajte ekološke, nebeljene tampone in vložke. Varne in učinkovite alternative so tudi menstrualne skodelice iz medicinskega silikona in organski bombažni vložki/periodično perilo za večkratno uporabo. Ne pozabite, da je skrb za vaše telo v vaših rokah, zato poskrbite zase.
Vir: prevention.com
Morda vas bo zanimal tudi Aktivni podkast:
Novo na Metroplay: "Ljudje v življenju potrebujemo več mehkobe" | Tereza Poljanič