Trdovraten kašelj: 5 vzrokov, zakaj kašelj ne preneha in kako si pomagati

9. 1. 2024
Deli
Kateri so pogosti vzroki za trdovraten kašelj? (foto: Profimedia)
Profimedia

Pozimi se marsikdo sooči z nadležnim kašljem. Kašelj v osnovi sicer predstavlja obrambni mehanizem organizma, ki omogoča izločanje izločkov, tujkov ali mikroorganizmov, ki zaidejo v dihala. 

Toda če kašelj ne preneha v roku 8 tednov, je govora o kroničnem kašlju. Dr. Nikola Stojković, splošni zdravnik, pojasnjuje nekaj morebitnih razlogov za kronični kašelj in kako si pomagati.      

Ne spreglejte:

Najpogostejši vzroki kroničnega kašlja:    

Alergije  

Eden izmed razlogov nadležnega kašlja, ki nikakor ne poneha, so lahko alergije. »Pozimi se več zadržujemo v zaprtih prostorih, posledično pa smo bolj izpostavljeni morebitnim alergenom, ki se v zaprtih prostorih nahajajo,« pravi Dr. Stojković.

Zdravnik dodaja, da če ste alergični na plesen, pršice in druge pogoste alergene, se lahko soočate s trdovratnim zimskim kašljem. Ob tem je priporočljiv posvet z zdravnikom in test na morebitne alergije, da boste vedeli na kaj ste alergični in kako si pomagati. Ena od možnosti je imunoterapija na določene alergene.  

Kam postaviti termostat, da bodo računi nižji?

Astma

Tudi astma je eden pogostejših vzrokov zimskega kašlja. Do astmatičnih napadov najpogosteje prihaja ob hladnem zraku in ob dražilnih snoveh, zato je možnost prisotnega suhega kašlja skozi celotno zimsko obdobje.

Dr. Stojković astmatikom svetuje redne terapije ter izogibanje neposrednega vdihavanja mrzlega zraka. Prav tako naj se izogibajo tudi dražečim snovem, ki lahko povečajo tveganje za napad.    

Posledice okužbe

Trdovratni kašelj lahko ostane še nekaj časa po ozdravljenih hudih okužbah dihalnih poti, kot sta pljučnica in gripa. Kašelj lahko traja tedne ali celo mesece, ter tudi nakazuje, da je v telesu morda dolgotrajna okužba, zato so za te namene priporočljivi dodatni testi.

Za zdravljenje se predpisujejo zdravila, ki se odredijo glede na to ali je kašelj produktiven ali neproduktiven. Torej zdravila, ki olajšajo izkašljevanje, ali antitusiki, ki pomirjajo dražeč kašelj.

Bronhitis

Bronhitis je vnetje dihalnih poti, med simptomi pa je lahko tudi kašelj. Če ima oseba kronični bronhitis pozimi, ko je sezona prehladov in grip, obstaja večja nevarnost ponovitve bolezni. Ob tovrstni okužbi je priporočljiv počitek, zadosten vnos tekočin v obliki juh in čajev ter vlaženje prostora. Če ste kadilec, bi bilo smiselno razmisliti o prenehanju kajenja.

Vnetje sinusov

Do kroničnega kašlja lahko privede tudi vnetje sinusov. »Pri tem vnetju se izločki stekajo po zadnji steni žrela, kar povzroči zelo trdovraten in dražeč kašelj,« še pravi zdravnik. Poleg kašlja se lahko pojavi tudi občutek pekočega grla, hripavost in izcedek iz nosu.

Če je vzrok alergijske narave, se je smiselno obrniti na alergologa za dolgoročno rešitev problema. Vzrok za dolgotrajen kašelj pa je navsezadnje odvisen tudi od vsakega posameznika. Če ne mine, se posvetujte s specialistom, da ugotovite točen vzrok in najdete rešitev. 

Vir: n1info.hr

Preverite tudi:

Bonus video: Spoznajte Slovenko, ki je obiskala že preko 1400 slovenskih jezer

Novo na Metroplay: Vidnost in varnost v prometu: "Zgoditi se mora 'aha moment', da spremenimo svoje navade"