V TEM času v dnevu bi se morali izogibati hrane, če želite SHUJŠATI

17. 5. 2023
Deli
V TEM času v dnevu bi se morali izogibati hrane, če želite SHUJŠATI (foto: Profimedia)
Profimedia

Ljudje smo si med seboj različni tudi glede prehranjevalnih navad. Nekateri se prehranjujejo konstantno tekom dneva, drugi več pojedo v posameznih delih dneva, ki jih bolj ustrezajo. Toda ali to prispeva k pridobivanju neželenih kilogramov?

Ena izmed novejših raziskav kaže, da smo zaradi poznega nočnega prehranjevanja morda debelejši. Raziskovalci so namreč ugotovili, da lahko prehranjevanje po mraku neposredno vpliva na to, koliko kalorij porabimo, kako lačni smo in kako telo shranjuje maščobe.

Povezava med časom hranjenja in pridobivanjem telesne teže

Znanstveniki so se sicer že prej strinjali, da obstaja povezava med časom zadnjega obroka dneva in pridobivanjem telesne teže, zdaj pa je tudi jasno, zakaj je temu tako.

16 udeležencev v raziskavi, ki so imeli indeks telesne mase v območju prekomerne telesne teže ali debelosti je opravilo dva šestdnevna testa, med katerima so strogo nadzorovali njihove prehranjevalne in spalne navade. Med prvim so jedli tri obroke na dan - zajtrk ob 9.00, kosilo ob 13.00 in večerjo ob 18.00. Po drugem urniku so se ure premaknile za nekaj ur, tako da je bil zajtrk ob 13. uri, večerja ob 18. uri in večerja ob 21. uri.

Udeleženci raziskave, ki so jedli pozneje, so pogosteje pojedli več in porabili manj kalorij

Vzorci krvi so pokazali, da je bila raven leptina, hormona, ki telesu sporoča, kdaj smo siti, pri udeležencih, ki so jedli pozneje, nižja v 24 urah. To je kazalo na to, da so bili lačni, zato so pogosteje pojedli več in porabili manj. Zmanjšal se je tudi proces razgradnje maščob. Ekipa je opozorila, da lahko te spremembe skupaj povečajo tveganje za debelost, s tem pa tudi za sladkorno bolezen in raka.

Dr. Nina Vujović, raziskovalka v programu medicinske kronobiologije na oddelku za motnje spanja in cirkadianih motenj v Brighamu, pravi: »Ugotovili smo, da jesti štiri ure pozneje bistveno vpliva na raven lakote, način kurjenja kalorij po zaužitju hrane in način shranjevanja maščob.«

Avtorji, katerih delo je bilo objavljeno v reviji Cell Metabolism, so dodali: »Te ugotovitve kažejo dejavnike, s katerimi lahko pozno prehranjevanje povečuje lakoto, zmanjšuje porabo energije in povečuje tveganje za debelost.«    

Ob tem pa je potrebno dodati, da je kljub ugotovitvam potrebno vzeti v zakup tudi dejstvo, da je bilo udeležencev v raziskavi premajhno število, da bi lahko ugotovitve bile povsem posplošene za vse ljudi.

Vir: thesun.co.uk

Morda bi vas zanimalo tudi:

Ana Zrimšek o prehrani žensk

V epizodi Aktivni podkasta je z nami Ana Zrimšek, strokovnjakinja na področju prehrane žensk v obdobjih zanositve, nosečnosti in po porodu. Zaupala nam je vse, kar moramo vedeti o prehrani v omenjenih obdobjih.

Kaj lahko storimo, če je do nosečnosti prišlo nenačrtovano in zaradi tega prej nismo poskrbeli za ustrezen življenjski slog? Kako lahko omilimo nosečniško slabost? Zakaj nastane nosečniški diabetes? Lahko ustrezna prehrana poskrbi za lažji porod? Kaj je še posebej pomembno v času po porodu? Vse to in še več v novi epizodi Aktivni podkasta.

Epizodi prisluhnite tukaj:

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek