Te presenetljive posledice vas čakajo, če redno jemljete vitamin B12 (posebej po 60. letu)

13. 2. 2024
Deli
Med prehranskimi dopolnili se pozimi največkrat znajdeta vitamin C in D, drugi pa ostanejo bolj ali manj neopaženi. A poglejte, kaj bi se zgodilo, če bi vsak dan uživali še vitamin B12? (foto: Profimedia)
Profimedia

Med prehranskimi dopolnili se pozimi največkrat znajdeta vitamin C in D, drugi pa ostanejo bolj ali manj neopaženi. A poglejte, kaj bi se zgodilo, če bi vsak dan uživali še vitamin B12.

Vitamina B12 telo ne proizvaja samo od sebe, zato ga morate vnesti s hrano. Med drugim ga najdete v živilih živalskega izvora, kot so:

  • perutnina,
  • ribe,
  • jajca,
  • sir,
  • mleko in
  • drugi mlečni proizvodi.

Potrebujemo ga, ker pomaga pri proizvajanju rdečih krvnih celic, ki imajo pomembno nalogo: prenašanje kisika po telesu. Če jeste uravnoteženo, imate verjetno normalne količine vitamina B12 v telesu, bolj pa morajo biti pozorni vegeterijanci in vegani, starejši od 60 let in osebe z zdravstvenimi stanji, ki povzročajo pomanjkanje le-tega. Poglejmo, kakšne so pozitivne posledice. 

Pred jemanjem vitamina B12 v obliki prehranskega dopolnila je smiselno preveriti, ali vam ga primanjkuje. Če odkrijete pomanjkanje, vas ob rednem jemanju čakajo naslednje dobre posledice: 

Večja zaloga energije

Za ljudi, ki nimajo težav s pomanjkanjem vitamina B12, dopolnilo verjetno ne bo imelo vidnega učinka. Tisti, ki trpijo za utrujenostjo, ki je posledica anemije, pa lahko pričakujejo precej dobre rezultate - utrujenost je namreč eden od prvih znakov primanjkljaja tega vitamina. Ob rednem jemanju morda ne boste imeli več občutka, da vam ne pomaga niti skodelica kave. 

Kaj se zgodi? Vitamin B12 pomaga pri pretvarjanju hrane v glukozo, ki je nekakšno "gorivo" za delovanje telesa. Zato v nasprotnem primeru čutite šibkost, utrujenost, niste zmožni jasnega razmišljanja, odločanja in podobno. 

Stabilizacija počutja 

Se občasno borite z anksioznostjo ali celo depresijo? Poleg nasvetov zdravnika, je vredno vprašati, ali bi k izboljšanju pripomogel vitamin B12. B vitamini pomagajo pri ustvarjanju "možganske kemije", ki vpliva na razpoloženje in druge funkcije možganov. Strokovnjaki celo povezujejo nizke ravni zalog vitaminov B z depresijo. Prav vitamin B12 pomaga pri proizvajanju hormona serotonina, ki je odgovoren za stabilno razpoloženje in posledično preprečuje ekstreme kot sta anksioznost in depresija. 

Prehranska dopolnila niso nadomestilo za nasvet zdravnika ali jemanje predpisanih zdravil. 

Preverite še:

Lahko prepreči starostno degeneracijo rumene pege

Nekateri strokovnjaki predvidevajo, da bi lahko B vitamini preprečili starostno degeneracijo rumene pege, ki je najpogostejši razlog za pešanje vida pri starejših. V raziskavi iz leta 2013 je skupina B vitaminov pomagala do boljših rezultatov pri vidu pri udeležencih. Tisti, ki so redno jemali vitamin B12, so za več kot 40 % zmanjšali tveganje za poslabšanje vida zaradi prej omenjenega razloga. Zato je tudi priporočljivo, da starejši od 60 let pazijo na dovoljšnje zaloge tega vitamina. 

Počasnejši odklon kognitivnih funkcij

Posebej pri starostnikih lahko vitamin B12 pomaga zakasniti upad kognitivnih funkcij in zmanjšanje možganskega tkiva. To je zelo pomembno pri preprečevanju pomanjkljivega pomnjenja in pešanja spomina. Je tudi bistvenega pomena za pravilno delovanje živčnih celic, kar je za možgane precej koristno. Živci se poškodujejo, kadar se mielinska ovojnica skrha. Vitamin B12 torej zagotavlja pravilno delovanje in komuniciranje med celicami ter posledično dobro delovanje možganov. 

Preprečuje osteoporozo

V raziskavi iz leta 2015 so po ravneh vitamina B12 pravilno napovedali mineralno gostoto kosti in prisotnost mineralov v kosteh pri ženskah. Pri ženskah, ki so trpele za pomanjkanjem, je bilo tveganje za osteoporozo znatno višje kot pri ženskah, ki so imele vitamin v normalnih zalogah. S staranjem kosti postanejo tanjše in lažje lomljive. Če vzdržujete normalne ravni vitamina B12, lahko zmanjšate možnosti za obolenje za osteoporozo, kar ponovno najbolj velja za starejše ljudi. Če ste zaskrbljeni nad trdnostjo kosti, se najprej posvetujte z zdravnikom in preverite dejansko zdravstveno stanje. 

Moram jemati vitamin B12? 

Po vsem prebranem ste morda pravkar naročili svoje prehransko dopolnilo, vendar ne tako hitro. Vse vitamine in minerale je smiselno dodajati k prehrani, če vam jih dejansko primanjkuje ali jih v hrani ne dobite. Zato se najprej odpravite do zdravnika in prosite za test, ki bo pokazal, česa vam zares primanjkuje. Kot omenjeno na začetku, če vam vitamina B12 ne primanjkuje, verjetno ne boste izkusili posebnih pozitivnih posledic, saj telo že ima vse, kar potrebuje za delovanje. 

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?