Vitamin B12 je bistveno hranilo za tvorbo rdečih krvničk in DNK. Brez dovolj B12 ima lahko oseba težave s hojo in izgubo spomina. Telo ne proizvaja vitamina B12 in se naravno pojavlja le v živalskih proizvodih.
Osem vitaminov B pomaga telesu pretvoriti hrano v energijo in vsi igrajo bistveno vlogo pri ohranjanju zdravih las, nohtov, oči, jeter in živčnega sistema. Vitamin B12 je še posebno pomembno hranilo, saj pomaga pri tvorbi rdečih krvničk in DNK.
Preberite še:
- Kateri vitamini in minerali upočasnjujejo staranje možganov?
- Najboljša hrana za vsak del telesa. Kaj pomaga srcu, kaj možganom…?
- Samo tako se pravilno uživa D vitamin
Pomanjkanje je redko, a pogosteje med vegani
Čeprav je pomanjkanje vitamina B12 v razvitih državah redko, so vegetarijanci in vegani bolj dovzetni za to stanje, je povedal dr. Eduardo Villamor, profesor epidemiologije na Univerzi v Michiganu in dodal, da se simptomi pomanjkanja vitamina B12 razlikujejo glede na to, kako dolgo je bila oseba brez tega hranila.
Blago pomanjkanje vitamina B12 povzroči utrujenost, ki je včasih lahko izčrpavajoča.
Če ste zaskrbljeni zaradi pomanjkanja vitamina, so dietetiki in zdravniki za našo revijo povedali, da priporočajo, da se pogovorite s svojim zdravnikom, preden začnete sami uporabljati prehranska dopolnila.
Vitamin B12 v telesu opravlja štiri bistvene naloge:
1. Vitamin B12 je nujen za ustvarjanje rdečih krvnih celic
Vitamin B12 ima posebno pomembno vlogo pri nastajanju rdečih krvničk, ki prenašajo kisik po telesu. Pripomore namreč k zapletenemu procesu nastajanja hemoglobina, beljakovine v rdečih krvničkah, ki prenaša kisik. B12 aktivira kemikalijo »sukcinil CoA«, ki jo telo sčasoma spremeni v hemoglobin.
Brez tega vitamina telo ne more proizvesti dovolj hemoglobina za proizvodnjo popolnoma delujočih rdečih krvnih celic.
Pomanjkanje zdravih rdečih krvničk zaradi pomanjkanja vitamina B12 lahko povzroči anemijo, ta pa povzroča bolečine, težave pri hoji, izgubo spomina, nihanje razpoloženja in težave z vidom.
2. Ima pomembno vlogo pri tvorbi DNK
Vitamin B12 pomaga katalizirati biološke procese, ki ustvarjajo DNK in RNK, pravijo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje. Po NIJZ ljudje s pomanjkanjem B12 sintetizirajo DNK počasi.
Ker je DNK gradnik za vse celice, lahko ljudje brez dovolj vitamina B12 razvijejo megaloblastno anemijo, ko telo proizvaja velike, nenormalne rdeče krvne celice. Nacionalna organizacija za redke motnje navaja, da lahko ljudje z megaloblastno anemijo razvijejo nevrološke simptome, kot so:
- • mravljinčenje ali otrplost v rokah in nogah,
- • težave z ravnotežjem,
- • izguba vida,
- • zmedenost,
- • depresija,
- • napadi panike.
3. B12 ohranja zdravje in varnost živcev
Po mnenju mednarodnega Društva kognitivne nevroznanosti so B12, B1 in B6 znani kot »nevrotropni« vitamini B, ker igrajo vlogo pri ohranjanju zdravega centralnega in perifernega živčnega sistema.
Vitamin B12 pomaga pri tvorbi mielina, ki je zaščitna ovojnica, ovita okoli živcev. Mielinske ovojnice omogočajo živcem, da pošiljajo električne impulze drugim živcem hitro in učinkovito. Hranilo ima tudi pomembno vlogo pri ustvarjanju novih živcev in popravljanju živcev po poškodbi.
Pomanjkanje B12 lahko povzroči velike zdravstvene težave, kar se kaže v okvari možganske hrbtenjače, poškodbi živcev zunaj možganov in oslabljeni kognitivni funkciji.
4. Premalo vitamina B12 lahko oslabi kosti
Nizke ravni vitamina B12 so povezane z osteoporozo ali oslabitvijo kosti. Raziskava iz leta 2015 je pokazala, da lahko pomanjkanje B12 sproži v telesu proces nastanka »osteoklastov« ali celic, ki razgrajujejo kosti.
Vendar pa lahko preveč B12 škoduje tudi vašim kostem. Študija, ki je vključevala 75 tisoč žensk po menopavzi, je pokazala, da imajo tiste, ki jemljejo dodatke z močno preseženo priporočeno dnevno količino B12, večje tveganje za zlom kolka.
Preberite še: Koliko politikov je psihopatov? Veliko preveč, pravijo raziskave