Ob vremensko precej muhasti pomladi so poletni začetki s seboj prinesli prve dneve vročine.
Pri tem ne gre pozabiti na zadosten vnos tekočine in manjšo telesno aktivnost ob urah največje toplotne obremenitve, čeprav imajo na splošno nekateri ljudje več težav s prenašanjem vročine, kot drugi.
Ne spreglejte:
- Vključite jih v svoj jedilnik: ta 3 živila čistijo pljuča (bivših) kadilcev
- Pred jutranjo kavo in zajtrkom vsak dan pojejte to živilo in opazujte, kako se izboljšuje vaše zdravje
Za koga vročina predstavlja največjo ogroženost?
Med ogroženimi ljudmi so starejši ljudje ter ljudje s srčno-žilnimi boleznimi in tudi s kroničnimi dihalnimi boleznimi, astmo ali katerokoli drugo vnetno boleznijo pljuč.
Srčno-žilni bolniki se morajo izogibati pitju alkohola, kave, gaziranih pijač, redno pa se naj hidrirajo z vodo. V času vročine je prav tako fizično aktivnost najbolje opravljati v zgodnjih jutranjih ali večernih urah.
Med ogroženimi so tudi delavci na prostem (gradbišča in podobno), za katere so potrebni večkratni odmori v senci, dovolj vode in ustrezna zaščita.
Povezava med prenašanjem vročine in krvnimi skupinami
Obstaja povezava med prenašanjem vročine in krvnimi skupinami. Nekatere krvne skupine namreč kažejo manjšo odpornost za visoke temperature, ob čemer obstaja tudi večja dovzetnost za toplotno izčrpanost. Simptomi slednje, se kažejo kot:
- močno znojenje,
- izčrpanost,
- hladna koža in bledica,
- hiter in šibek utrip,
- slabost ter omotica,
- bruhanje.
Ljudje, ki imajo krvne skupine A, B ali AB imajo večje tveganje za razvoj bolezni srca. Po podatkih Ameriškega združenja za srce imajo namreč ljudje s temi krvnimi skupinami osem odstotkov večjo možnost za srčni infarkt v primerjavi z ljudmi s krvno skupino 0. Tudi tveganje za nastanek krvnih strdkov je večje in sicer obstaja 51 odstotkov večja verjetnost za nastanek globoke venske tromboze in 47 odstotkov večja verjetnost za pljučno embolijo.
Nevarnost toplotne izčrpanosti
Toplotna izčrpanost ne predstavlja resne grožnje, če se oseba lahko ohladi v pol ure. V primeru tega stanja, zdravstveni portal.si svetuje upoštevanje naslednjih korakov:
- osebo premaknite v hladnejše prostore,
- postavite jo v ležeč položaj in ji dvignite noge, razrahljajte oblačila,
- ohladite kožo – z uporabo vlažnih krp, ledenih obkladkov okoli pazduhe ali vratu in uporabo ventilatorja.
- potrebno je pitje veliko vode po požirkih (lahko tudi z elektroliti),
- če si oseba ne opomore v 30 minutah, lahko privede do vročinske kapi, za kar je potrebno nujno poklicati medicinsko pomoč.
Kaj narediti v primeru toplotnega udara?
Ob vročini se daljše zadrževanje in obremenitev na vročini lahko konča tudi s toplotnim udarom. Simptomi, ki ga spremljajo so:
- prenehanje potenja,
- telesna temperatura preseže 40 stopinj Celzija, kar lahko povzroči šok
- vroča in pordela koža,
- hiter in močan utrip,
- možna je tudi izguba zavesti.
Vročinski udar zahteva takojšnjo zdravniško pomoč, ob čakanju nanjo pa osebo, ki jo je doletel pa umaknite v hladen prostor in jo pričnite hladiti s hladnimi in vlažnimi tkaninami ali hladno kopeljo. Ob tem je pomembno poudariti še, da osebi, ki ima motnje zavesti, ne ponujajte tekočine.
Viri: zdravstveniportal.si, krstarica.com
Preverite še:
- Trik z vodo, ki pomaga izgubiti kilograme: zdravnik razkriva, kaj moramo početi med jedjo
- Pri 37. letih je zaradi raka debelega črevesa umrla mamica treh otrok: to so simptomi, po katerih prepoznamo bolezen
Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven