Zaradi svetlobe spite VELIKO slabše, čeprav tega ne opazite (pravi raziskava)

16. 3. 2022
Deli
2 / 3
profimedia

RAZISKAVA JE POKAZALA ...

20 prostovoljcev med 19 in 36 letom je spalo v nadzorovanem prostoru. Nihče izmed njih ni imel motenj spanja ali drugih zdravstvenih stanj. Ena skupina je spala v popolnoma zatemnjenem prostoru, druga pa v rahlo razsvetljenem. Med spanjem so raziskovalci merili utrip srca, možgansko aktivnost in druge vitalne znake. Vsako jutro so prostovoljcem izmerili ravni inzulina in glukoze. 

Utrip srca je bil pri skupini, ki je spala v osvetljenem prostoru, za 5 do 20 % višji kot pri tistih, ki so spali v temi. Prvi so tudi manj časa preživeli v stanju globokega spanca, zjutraj pa so imeli v povprečju 25 % višjo raven inzulina. Ko so jih zjutraj povprašali po kvaliteti spanja, se niso zavedali manj kvalitetnega počitka. 

A možgani to zaznajo in smatrajo kot plitek spanec, kar ne zadovolji potreb telesa po nočnem počitku. Že ena noč v kateri ste izpostavljeni blagi umetni svetlobi, bo slabo vplivala na glukozo in delovanje srca. A to lahko popravite, če ostale noči spite v zatemnjenem prostoru.

Preverite tudi "Pri anoreksiji ne gre le za ekstremno vitkost ..." (osebna izpoved dekleta) ali pa Zakaj bi morali večkrat na sprehod v dežju

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?