Zaradi TEGA so nekateri ljudje veliko bolj zdravi in živijo dlje

14. 6. 2023
Deli
Zaradi TEGA so nekateri ljudje veliko bolj zdravi in živijo dlje (foto: Profimedia)
Profimedia

V želji po zdravju in dolgoživosti, obstaja veliko nasvetov in različnih mnenj.

Nova raziskava Univerze v Københavnu je razkrila, da se odgovor na dolgoživost morda skriva v našem črevesju. Natančneje, v črevesnih bakterijah. Znanstveniki iz Centra za raziskovanje proteinov fundacije Novo Nordisk so namreč preučevali 176 zdravih japonskih stoletnikov in ugotovili, da je kombinacija črevesnih bakterij preučevanih ljudi »precej edinstvena«.

Po čem se črevesne bakterije zdravih stoletnikov razlikujejo od črevesnih bakterij  drugih?

Raziskovalci pravijo, da proizvajajo povsem nove molekule, zaradi katerih so odpornejše proti patogenim mikroorganizmom, ki povzročajo bolezni. »Če je njihovo črevesje bolje zaščiteno pred okužbami, je to verjetno ena od stvari, zaradi katerih živijo dlje kot drugi,« pravi podoktor Joachim Johansen, eden od avtorjev raziskave.

Raziskovalci pravijo, da je raznolikost različnih mikrobov pri preučevanih starejših Japoncih pomemben del tega, zakaj se tako dobro starajo. Večja mikrobna raznolikost je povezana z zdravim črevesnim mikrobiomom, posledično so ljudje z zdravim črevesnim mikrobiomom bolj zaščiteni pred boleznimi, ki so povezane s staranjem.

Kako pridobiti boljše črevesne bakterije?

  • K boljšemu ravnovesju črevesnih mikrobov naj bi pripomoglo uživanje raznolike hrane. Več vrst mikrobov, kot jih imate, več koristi za zdravje lahko prinesejo telesu.
  • Uživanje več vlaknin. Ena od raziskav pa je pokazala, da lahko prehrana, bogata s sadjem in zelenjavo, prepreči rast bakterij, ki povzročajo bolezni.
  • Dodajte probiotike in prebiotike. Poleg probiotikov, lahko k zdravju črevesja pripomorejo tudi prebiotiki, ki so v sadju in zelenjavi, ter živilih kot so: česen, leča in oves.
Vir: dailymail.co.uk

Morda bi vas zanimalo tudi:

Je hrana na naših policah, sploh varna?

V epizodi Aktivni podkasta gostimo Zalo Mlinšek, mag. inž. prehrane. S svojim znanjem Zala številnim pomaga pripravljati bolj zdrave in hranljive obroke, tokrat pa smo se z njo pogovarjali o varnosti živil, ki so na naših policah.

Kdaj lahko rečemo, da je živilo varno? Kaj pomenijo različne oznake na artiklih? Kaj so aditivi v živilih? Kako je z gensko spremenjenimi organizmi? Vse to in še več v tokratni epizodi!

Pogovoru prisluhnite tukaj: