Zdrava izguba teže vključuje dolgoročne spremembe življenjskega sloga. Zdrav dietni načrt morda ni najhitrejši, je pa zagotovo prilagodljiv in omogoča pestro izbiro živil iz vseh skupin prehranske piramide.
Slabe prehranjevalne navade, stres in premalo gibanja so dejavniki, ki ogrožajo naše zdravje in telesu nalagajo odvečne kilograme.
Vrtinec diet
Še preden se zavemo, nas vse hitrejši ritem življenja potegne v vrtinec diet, ki na začetku sicer dajo odlične rezultate, po določenem času pa se izkaže, da ne delujejo več. Ko dieto opustimo, se izgubljeni kilogrami vrnejo in praviloma še kakšen več.
Zdrava izguba teže vključuje dolgoročne spremembe življenjskega sloga. Zdrav dietni načrt morda ni najhitrejši, je pa zagotovo prilagodljiv in omogoča pestro izbiro živil iz vseh skupin prehranske piramide.
Kako pravilno in uspešno izgubimo težo
O tem, kako se zadeve pravilno in uspešno lotiti, smo se pogovarjali z Darjo Vrečar, dipl. inž. živ. teh., iz Naturhousa, franšizne mreže, ki je v Ljubljani na Miklošičevi cesti odprla že drugi center zdrave prehrane.
Katere splošne smernice moramo upoštevati, preden se sploh lotimo uravnavanja telesne teže?
Darja: Naučiti se moramo zdravih prehranskih navad: na dan je treba spiti vsaj 1,5 l vode in zaužiti 4–5 obrokov v enakomernih časovnih intervalih. Za obroke si moramo vzeti čas in vsak grižljaj dobro prežvečiti. Jedi je treba pripravljati na olivnem olju, izogibajmo se ocvrtim jedem in živila raje dušimo v sopari, pečemo pa v pečici ali na žaru. Treba je omejiti uporabo soli in vseh vrst sladkorja. Seveda pa ne bo šlo brez redne telesne aktivnosti, ki pripomore k izboljšanju zdravja.
Kakšne napake najpogosteje delamo, ko sami začnemo dieto?
Darja: Pogosto preveč kompliciramo, se tehtamo vsak dan in uvajamo stroge diete, s katerimi svoj organizem spravimo v stres, namesto da bi poskrbeli za zadosten vnos nujno potrebnih hranil, kar omogoča dobro počutje in zadovoljiv videz. Ženska na primer potrebuje približno 1.500 kcal dnevnega vnosa energije, da zadovolji potrebe bazalnega metabolizma, to pomeni izključno samo za delovanje organov, medtem ko telo miruje.
Kako si lahko olajšamo pot do idealne teže in hkrati s tem ne ogrožamo svojega zdravja?
Darja: Ko govorimo o idealni oziroma zdravi telesni teži, večinoma mislimo na izgubljanje kilogramov, toda veliko ljudi je tudi presuhih ali pa imajo na videz idealno postavo, sicer pa zelo slabe prehranjevalne navade, ki bodo prej ali slej privedle do zdravstvenih težav.
Vse tri skupine potrebujejo skrbno oblikovan in uravnotežen prehranski načrt, prilagojen potrebam posameznika in njegovemu življenjskemu slogu. Na poti do uspešnega doseganja in vzdrževanja zdrave telesne teže si lahko pomagamo s prehranskimi dodatki, vendar je treba biti previden. Zanesljivo je najbolje, da se odločimo za program, ki ga vodi usposobljena strokovna oseba.
Kako v vašem centru pristopite k osebam, ki imajo težave s prehranjevalnimi navadami in uravnavanjem telesne teže?
Darja: Velik poudarek dajemo osebnemu pristopu, zato vsakogar, ki se odloči za program Naturhouse, spremlja eden od naših strokovnjakov. Strokovnjak na podlagi indeksa telesne mase in posebne naprave pridobi podatke, da ugotovi idealno težo. Če se želena in idealna teža ujemata, se program lahko začne izvajati.
Strokovnjak predlaga jedilnik zdrave prehrane, pri čemer upošteva individualne lastnosti stranke, kot so zaposlitev, družbeno okolje ali hobiji, od katerih je odvisen potek programa. K temu načrtu spadajo tudi nekateri prehranski dodatki, katerih glavne sestavine so rastlinski izvlečki.
Izvajanje programa se nadzoruje in po potrebi prilagaja na tedenskih srečanjih s prehranskim strokovnjakom, kar daje strankam tudi psihološko podporo in motivacijo, ki pomagata premostiti vsako negotovost.
Kakšno vlogo imajo prehranski dodatki?
Darja: Izdelki Naturhouse niso čudežna sredstva za hujšanje. Prehranski dodatki na osnovi naravnih izvlečkov zagotavljajo vsrkavanje točno določenih hranilnih sestavin, ki omogočajo usmerjeno delovanje. Poleg tega so na voljo tudi izdelki za zajtrk, malico ter nadomestki obroka, s katerimi lahko nadzorujemo vnos kalorij.
Napisala: Janja Štrumbelj, fotografije: Grega Gulin
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?