Nekatere ženske v obdobju menopavze nimajo večjih težav, no, kar tretjina pa se srečuje s hudimi in neprijetnimi simptomi. Zbrali smo nekaj nasvetov, kaj lahko pomaga.
O njej govorijo, ko ženska leto dni nima krvavitve oziroma izcedka. Zanjo so značilni znaki, ki žensko opozarjajo, da se njeno rodno obdobje končuje: neredni ciklusi, prepogoste menstruacije ali pa, nasprotno, redke in zelo močne menstruacije. Vsi ti znaki so posledica slabšega delovanja jajčnikov in pomanjkanja ženskega spolnega hormona estrogena.
Znaki menopavze
Nekatere ženske sicer v tem obdobju nimajo večjih težav. Toda pogosteje ženske v menopavzi spremljajo motnje spanja in razpoloženja.
Lahko se pojavijo glavoboli, vročinski oblivi, bolečine v kosteh, mišicah in sklepih. Spremljajo jih lahko razbijanje srca, težave s prebavo, suha nožnica, bolečine pri spolnih odnosih, uhajanje urina.
Tretjina žensk ima hude težave
Znano je, da ima tretjina žensk hude težave tudi v obdobju pomenopavze, in takrat se zdravnik odloči za zdravljenje. Zdravilo izbere po vodilnem simptomu, ki žensko najbolj ovira in moti. Če so znaki res hudi (znojenje, depresija, nespečnost, glavobol, nerazpoloženje, ščemenje kože, mravljinčenje ... ) in če žensko zelo prizadenejo, celo tako, da ne more običajno delati in živeti, pa se ginekologi odločijo za hormonsko nadomestno terapijo.
Nižja raven estrogena
V menopavzi imajo ženske nižjo raven estrogena, to pa močno vpliva na kožo. Vpliva na njeno tanjšanje, povešanje in na razvoj gub. Posebne potrebe kože v menopavzi zahtevajo posebno nego.
Telo ne proizvaja več toliko kolagena, pod kožo pa se izgubi nekaj maščobe, kar povzroči slabšo elastičnost kože. Skupaj s suhostjo kože, ki je prav tako značilna za to obdobje, povzroča povešanje kože, posebej na vratu, okoli čeljusti in na licih.
Zato je pravilna nega kože bistvenega pomena. Izdelki v tem obdobju življenja morajo biti resnično kvalitetni in vsebovati tisto, kar koža v menopavzi najbolj potrebuje.
Nasveti za naravno pomoč:
- Ženske naj v obdobju menopavze poskrbijo za dovolj spanja – vsaj sedem do osem ur nočnega počitka.
- Dobro je, da opustijo kajenje in s tem posledično zmanjšajo delovanje žlez, ki izločajo spolne hormone, in pospešujejo razgradnjo spolnih hormonov.
- Zdravniki svetujejo še, naj v obdobju menopavze ženske omejijo uživanje ogljikovih hidratov (sladkorja in bele moke) in poskrbijo za uravnoteženo prehrano s polnovrednimi živili, zelenjavo in sadjem.
- Ženskam v menopavzi strokovnjaki svetujejo živila, ki vsebujejo rastlinske estrogene (fitoestrogene), torej dovolj soje in sojinih izdelkov, lanu, oreščkov, ovsenih kosmičev, pšenice, jabolk.
- Prav tako je priporočljivo uživanje vitaminov in mineralov — antioksidantov (vitamina C, vitamina E, selena), vitaminov skupine B, vitamina A, kalcija, magnezija, cinka — dobijo jih z ustrezno prehrano ali vitaminskimi dodatki (jemanje slednjih naj predpiše strokovnjak, saj je pomembno, da vam predpišejo ustrezen odmerek).
- Ženske v menopavzi naj si privoščijo redno telesno dejavnost z obremenitvijo (hoja, kolesarjenje, vadba z utežmi) najmanj trikrat na teden po 30 minut ali dvakrat na teden po 40 minut.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?