Znanstveniki prišli do pomembnega preboja na področju dolgoživosti

8. 3. 2024
Deli
Znanstveniki prišli do pomembnega preboja na področju dolgoživosti (foto: Profimedia)
Profimedia

Odkrili so nov način, s katerim bi lahko preprečili številne bolezni, ki jih prinaša starost.

Na področju dolgoživosti je vse več raziskav in številni znanstveniki vsak dan iščejo nove načine, s katerimi bi lahko upočasnili naše staranje in podaljšali življenjsko dobo.

Ena izmed njih je tudi profesorica Corina Amor Vegas, ki je skupaj s sodelavci v laboratoriju Cold Spring Harbor (CSHL) odkrila, da nam v boju proti staranju lahko pomagajo tudi T celice.

Ne spreglejte:

Kaj so T celice?

Celice T (pravimo jim tudi celice ubijalke ali citotoksični limfociti) so podvrsta belih krvnih celic limfocitov, podobnih limfocitom T. Odgovorne so za celično imunost, ker raztapljajo antigensko tuje celice.

Celice T in dolgoživost

V laboratoriju CSHL so odkrili, da ob ustreznem nizu genskih sprememb lahko celice T napadejo drugo skupino celic - tistih, ki pripeljejo do staranja telesa, ki povzročajo vnetja v telesu in ki so odogovrne za številne bolezni, ki se pojavijo s staranjem.

Trenutno obstaja več zdravil, ki lahko 'škodljive' celice odstranijo iz telesa, so sedaj v znanosti prvič odkrili drugačno metodo. Pri miših so odkrili, da je mogoče manipulirati s T celicami tako, da slednje iz telesa odstranijo druge, 'škodljive' celice.

Znanstveniki so v poskusu uporabili posebne CAR T celice, ki so izboljšale zdravje miši. Imele so nižjo telesno težo, izboljšan metabolizem in toleranco za glukozo ter bile bolj telesno aktivne. Hkrati pa ni prišlo do poškodb tkiva ali toksičnosti, kar se lahko pojavi pri jemanju določenih zdravil.

"Stare miši so se 'pomladile'. Mlade miši so se starale počasneje. Tega trenutno ne more doseči nobena druga terapija," pravi Amor Vegas. Ekipa je ugotovila, da ima lahko samo en odmerek CAR T celic v mladosti vseživljenjske učinke. Z enkratnim zdravljenjem bi tako lahko preprečili bolezni, ki se pojavijo kasneje v življenju.

"Celice T imajo sposobnost, da razvijejo spomin in vztrajajo v vašem telesu zelo dolgo, kar se zelo razlikuje od kemičnih zdravil, " pojasnjuje znanstvenica. "Pri celicah CAR T je potencial, da dobite to eno zdravljenje, in potem je to to. Za kronične patologije je to velika prednost. Pomislite na bolnike, ki potrebujejo zdravljenje večkrat na dan - taki posamezniki bi lahko z enim zdravljenjem dosegli enake (ali še boljše) učinke."

Celice CAR T so bile sicer že uporabljene za zdravljenje različnih vrst krvnega raka, leta 2017 pa so za ta namen prejele odobritev FDA. Toda Amor Vegas in ekipa so med prvimi, ki so pokazali, da medicinski potencial celic CAR T seže celo dlje od raka.

Seveda bo za bolj jasne zaključke treba opraviti še veliko več raziskav, trenutne ugotovitve pa so zelo obetavne in bi nas lahko pripeljale do bolj zdravega in daljšega življenja.

Viri: sciencedaily.com, sl.wikipedia.org