Kako odvečni kilogrami škodijo dojenčku?

5. 2. 2016
Deli
Kako odvečni kilogrami škodijo dojenčku? (foto: Profimedia)
Profimedia

Zakaj je pomembno, da nosečnice pazijo na to, da jedo zdravo, da se gibajo in skrbijo za zdravo telesno težo? Tu je odgovor. 

Zdravniki že dolgo vedo, da prevelika teža pomeni tveganje med nosečnostjo in tudi pri porodu, novejše raziskave pa so pokazale, da je tveganje prisotno že pri ženskah, ki imajo le nekaj kilogramov preveč.

Seznam možnih komplikacij zaradi prevelike teže:

  • visok pritisk oz. hipertonija,
  • otekline,
  • beljakovine v urinu,
  • sladkorna bolezen ...

Več je tudi carskih rezov in poporodnih zapletov.

A to še ni vse, saj nekatere študije potrjujejo, da ima otrok ženske, ki je bila že pred nosečnostjo pretežka, tudi od dva- do trikrat več možnosti, da bo imel težave s srcem (in tudi druge okvare) kot otroci normalno težkih mamic. In seveda morda še najmanj, a za vse ženske zelo pomemben podatek je tudi, da je kilograme, pridobljene med nosečnostjo, zelo težko izgubiti.

Zaradi vseh teh zapletov bi bilo seveda najbolje, da bi imela ženska med zanositvijo idealno (ali vsaj temu blizu) telesno težo. A je seveda življenje pač takšno, da vse nosečnosti niso načrtovane, zato veliko 'močnejših' žensk zanima, kako naj 'preživijo' devet mesecev.

Zdrava hrana

Zakaj ne bi bila ravno nosečnost prelomnica za sprejem odločitve o zdravem prehranjevanju?

Če naj bi se normalno težka ženska med nosečnostjo zredila od 8 do 15 kilogramov, potem naj pretežka bodoča mamica pridobi le med 5 in 8 kilogramov. Pretežke ženske imajo dovolj uskladiščenih hranilnih snovi, ki jih nujno potrebuje dojenček.

Zdravniki vseeno strogo odsvetujejo hujšanje med nosečnostjo. Študije namreč kažejo, da s hujšanjem rastoči plod ne le prikrajšate za potrebne hranilne snovi, temveč tudi preprečuje normalen razvoj in rast nerojenega otroka, poleg tega pa lahko hujšanje, zlasti ob zelo strogi dieti, povzroči celo prezgodnji porod ali je otrok mrtvorojen. Sodeč po študijah so ženske, ki so v nosečnosti hujšale ali so imele izredno majhno telesno težo, trikrat pogosteje rodile otroke z manjšo porodno težo.

Pretežkim bodočim mamicam tudi svetujejo, da gredo na celosten pregled srca in ožilja, in če jim da zdravnik zeleno luč, naj začnejo telovaditi. Seveda to ni čas, da bi ženska začela trenirati za maraton, strokovnjaki najbolj priporočajo plavanje in hojo.

Zakaj se pri nosečnici nabirajo dodatni kilogrami?

  • Otrok :3–3, 5 kg
  • Dodatna kri: 1,25 kg
  • Povečane prsi: 400 g
  • Večja maternica: 900 g
  • Plodovnica: 800 g
  • Posteljica: 650 g
  • Dodatna maščoba: 1,7 kg
  • Zastala voda: 2 kg

Nikoli ne poskušajte izpustiti obroka, da bi se manj zredili. Seveda velja tudi obratno. Mit o nosečnici, ki mora jesti za dva, je popolnoma zastarel.

Več: Prehrana in nosečnost: Kaj je res in kaj ne?

Motnje hranjenja pred nosečnostjo?

Nosečnice, ki so pred nosečnostjo trpele zaradi motenj hranjenja, kot je na primer anoreksija ali bulimija, so seveda zaskrbljene, kako bo to vplivalo na razvoj nerojenega otroka.

Strokovnjaki, ki se ukvarjajo s tovrstnimi motnjami, opažajo, da se pri marsikateri nosečnici, ki je pred zanositvijo trpela zaradi bulimije, simptomi zmanjšajo in po porodu marsikdaj ne vrnejo več.

Drugače je pri ženskah, ki so trpele zaradi anoreksije. So trpele pravimo zato, ker v akutni fazi bolezni zanositev pogosto sploh ni možna, ker bolnice izgubijo menstruacijo. Deset dodatnih kilogramov, pridobljenih med nosečnostjo, je za vsako ozdravljeno žensko lahko hudo psihično breme.

Zelo smiselno je tudi, če že pred načrtovano zanositvijo ženska obišče strokovnjaka za motnje hranjenja in ga prosi za pomoč pri načrtovanju prehrane med nosečnostjo.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"