5 znanstvenih razlogov, zakaj hoja preprečuje staranje možganov

21. 9. 2021
Deli
2 / 6
profimedia

1. Hoja preprečuje staranje možganov - siva možganovina

Siva možganovina ali siva substanca imenujemo območja osrednjega živčevja, ki je zgrajeno pretežno iz perikarionov živčnih celic, ime pa je dobila po svoji temnejši barvi. Predel možganov iz sive možganovine se imenuje možganska skorja, ki predstavlja povrhnji del malih in velikih možganov. In prav ta del je zelo dovzeten za redno hojo, saj je siv del pomemben za motorične in senzorične informacije.

Nemški znanstveniki so v sodelovanju z Mayo kliniko na vzorcu 2.013 odraslih, ki so redno tekli od leta 1997 do leta 2012, dokazali, da kardio vadba zelo pozitivno vpliva na sivi del možganov ter prepreči zmanjševanje možganov. Tako lahko redna vadba ohrani vso sivo možganovino in zmanjša tudi možnost nastanka Alzheimerjeve bolezni.

Hoja je odlična izbira za starejše, saj ohranja zdravo telo, a tudi aktivne možgane. Trikrat na teden pojdite na zelo dolg, hiter sprehod in vaši možgani bodo delali kot navita ura.

Vir: https://newsnetwork.mayoclinic.org/discussion/keep-exercising-new-study-finds-its-good-for-your-brains-gray-matter/

Preberite še: Stvari, ki jih morate početi pri 30, da se boste odlično počutili pri 50 letih

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord