Nives Orešnik je izkušena osebna trenerka, ki jo bomo jeseni na Planet TV lahko spremljali v šovu Življenje na tehtnici. Tekmovalcem bo pomagala shujšati in jih motivirati za spremembo življenjskega sloga.
Trenirali bodo v vseh mogočih razmerah in postavljeni bodo pred mnoge izzive, ki jih bodo prednje postavili Nives, Andrej Milutinovič in Gregor P. Kirsch.
Tudi vremenske razmere ne bodo ovira, in ker smo ravno sredi poletja, smo Nives prosili za nekaj nasvetov, kaj vse moramo upoštevati pri vadbi v vročih dneh.
Preberite še:
- Ta znana Slovenka nas je najprej navdušila v Exatlonu, zdaj pa se vrača na male ekrane
- Nives Orešnik: "Zdravje bi moralo biti naša prioriteta."
Kako se lahko motiviramo za vadbo v vročih poletnih dneh, ko že tako težko najdemo energijo za gibanje?
V vročih poletnih dneh je najbolje, da za aktivnost izberemo zgodnje jutranje ure ali pozne večerne ure, da se izognemo vročini ali se odpravimo v zaprte, ohlajene prostore. Lahko vadbo združimo z druženjem, izberemo poletne športe v vodi, vadbo v naravi/gozdu, za dovolj energije pa poskrbimo za zadostno hidracijo in vnos mineralov, intenzivnost vadbe pa prilagodimo temperaturi ter sposobnostim.
Kateri čas dneva je po tvojem mnenju najboljši za vadbo v vročih dneh?
Zgodnje jutranje ure ali pozne večerne ure, ko temperature niso visoke. V primeru vadbe v zaprtih prostorih pa kateri koli del dneva nam ustreza. Kateri tip vadbe je takrat najbolj primeren? Vadba nižje intenzivnosti in prilagojena vadba našim sposobnostim. Če vadimo na prostem, lahko izberemo tudi športe v vodi, v naravi v gozdovih ali hribih, kjer so temperature malce nižje. Kako lahko prilagodimo svojo vadbeno rutino, ko smo na počitnicah in nimamo dostopa do svoje običajne telovadnice in pripomočkov?Nič ni narobe, če za teden ali 14 dni vadbeno rutino izpustimo. Če bomo teden ali dva počivali, prekinili vadbeno rutino, ne bo škode, sploh če smo z vadbo dosledni tekom leta. Če smo tip človeka, ki pa nam popolna prekinitev vadbene rutine ne ustreza pa najdimo alternativo: kaj nam omogoča hotel, kjer smo nastanjeni, lahko najdrmo kakšno spletno vadbo, poskusimo kak nov šport, ki ga morda ponuja kraj, kamor potujemo na dopust.
Ali je med poletnimi meseci bolje, da treniramo v zaprtih prostorih? Kakšne so prednosti in slabosti enega in drugega?
V primeru visokih temperatur so seveda boljši zaprti ohlajeni prostori, sploh če nismo navajeni visokih temperatur. Vadba na soncu ob visokih dnevnih temperaturah za splošnega povprečnega rekreativca nima nobenih prednosti. Ima pa pozitivne aspekte vadba na prostem in v naravi, če jo opravljamo ob primernem delu dneva. To so: svež zrak, izpostavljenost dnevni svetlobi, stik z naravo itd. Slovenija ima sploh veliko prelepih mest za gibanje v naravi, ki jih lahko izkoristimo (na primer hoja v hribe, gorski tek, kolesarjenje, plavanje, supanje …)
Je bolje, da pijemo pred vadbo, med vadbo, po vadbi? Je to odvisno tudi od tega, kakšne vrste trening imamo?
Priporočljivo je, da dodajamo tekočino tudi med vadbo, sploh če je dejavnost intenzivna in se veliko potimo. Tukaj nam lahko pridejo prav tudi izotonični napitki, pri dolgotrajnih športnih aktivnosti na poti, pa tudi kakšni geli in podobni izdelki namenjeni športnim aktivnostim. Sploh pri daljših športnih aktivnostih, kot je hoja v klanec, gorski tek, kolesarjenje je dobro načrtovati, kako dodajamo tekočino in potrebna hranila.
Katere napake najpogosteje opažaš pri ljudeh, ki vadijo poleti, in kako se jim lahko izognemo?
Da ne načrtujejo vadbe dovolj zgodaj zjutraj ali pozno zvečer, ter da se ne zaščitijo pred soncem. Zaščita pred soncem je pomembna - nadenimo si kapo, očala, pokrijmo ramena ali bolj izpostavljene dele soncu, priskrbimo si kakovostna športa oblačila.
Velikokrat se za aktivnosti na dopustu odločijo tudi ljudje, ki med letom niso bili trenirali in se jim zdi, da morajo čas počitnic izkoristiti za to, da začnejo trenirati. Je to smiselno in kakšen nasvet bi imela zanje? Kako naj začnejo? Kakšne so lahko posledice tega, da gremo iz “nič na sto”?
Kar sama opažam v praksi, ne bi rekla, da se to zgodi velikokrat. Verjetno gre bolj za aktivnosti v obliki skupinskih športov, iger, hoje, kolesarjenja. Kadarkoli je smiselno začeti vadbo, če vadimo pametno. Kadar pa se iz nič aktivnosti podamo na preveliko intenzivnost, pa so posledice lahko: padec imunskega sistema, mišična vnetja, bolečine, vnetja obsklepnih struktur, utrujenost, v redkih primerih lahko tudi poškodbe. Velikokrat se ne zavedamo, da mora za določene športne aktivnosti naše telo biti pripravljeno in da včasih naše ideje lahko presežejo zmogljivosti našega telesa (naših mišic in sklepov).
Kako pogosto priporočaš počitek ali dni brez vadbe med poletjem, ko je naše telo bolj izpostavljeno stresu zaradi vročine?
Odvisno od tega, kako intenzivno in pogosto vadimo. Če ne vadimo preveč in preintenzivno (da izvajamo pilates ali manj intenzivne vadbe 1-3 tedensko počitek od vadbe ni potreben, če vadimo intenzivno 3x ali večkrat tedensko pa je priporočljivo narediti premore od intenzivne vadbe nekje na dva do tri mesece za kakšen teden ali dva).
Kakšne so tvoje najljubše tehnike za sproščanje?
Mene osebno najbolj sprošča preživljanje časa v naravi, v miru, z živalmi in opravljanje svojih hobijev. To zame predstavlja mentalni odklop.
Kako lahko v poletne športne dejavnosti vključimo celo družino?
Tako da se skupaj vključujemo v kakšne športne igre, hoja v hribe, plavanje, obisk adrenalinskih parkov, kakšni orientacijski pohodi, kjer otroke motiviramo z nalogami, izzivi in podobno.
Ste vedeli, da je Nives Orešnik bila tudi gostja v Aktivni podkastu? Pogovoru z njo lahko prisluhnete tukaj:
Novo na Metroplay: Ninna Kozorog prekinila molk | N1 podkast s Suzano Lovec