Slovenija je na udaru vročinskega vala, ki bo vrhunec dosegel v petek. Da bi se zaščitili in preprečili zdravstvene težave, je potrebno sprejeti določene ukrepe za zaščito pred vročino in močnim sončnim sevanjem.
Med drugim se izogibajte izhodom med 10. in 17. uro. Vendar za mnoge ljudi to ni mogoče in se znajdejo v nevarnosti vročinske kapi. Zdravnike smo vprašali, kaj je vročinska kap, kakšni so simptomi, kako zagotoviti prvo pomoč osebi, ki ima te simptome in je še posebej ogrožena.
Preberite še:
- To zelišče uravnava sladkor v krvi in skrbi za zdravo srce, na vrtu odganja insekte
- Kako ostati hidriran? 7 preprostih trikov za brezskrbno poletje
Vročinska kap nastane kot posledica pregretja telesa v pogojih visokih zunanjih temperatur. Običajno se pojavi, ko telesna temperatura doseže okoli 40 °C, kar povzroči motnje v delovanju centralnega živčnega sistema za nadzor telesne temperature, hipotalamusa in motnje v fiziološke mehanizme hlajenja.
Simptomi vročinskega udara Bolj dovzetni so starejši od 65 let, otroci, mlajši od štirih let, fizični delavci, izpostavljeni vročini, kronični bolniki, alkoholiki, starejši ljudje, ki so v vročini v slabo prezračenih prostorih, in ljudje v zaprtih avtomobilih na soncu.
Simptomi hude vročinske kapi so lahko zelo nevarni in da v nekaterih primerih lahko vodijo celo v komo.
- Človek se lahko na začetku počuti slaboten, ima črne oči, to je vrtoglavica, vrtoglavica, palpitacije, hitro dihanje, mišični krči, glavobol, slabost, bruhanje, koža pa je običajno suha, rdeča in vroča.
- Simptomi lahko napredujejo do nestabilnosti med hojo , zmedenost, dezorientacija, tresenje, epileptični napadi, izguba zavesti in celo koma.
- Nevrologinja je opozorila, da je toplotni udar urgentno stanje in da je treba najprej poklicati rešilca, šele nato pomagati osebi v težavah.
Kako pomagati osebi, ki jo zadene vročinska kap?
- Stanje vročinske kapi lahko vodi do odpovedi organov, trajne poškodbe možganov ali smrti in velja za nujno medicinsko pomoč. Zato najprej pokličite rešilca in nato pomagajte osebi v težavah.
- Čim prej je treba znižati telesno temperaturo, osebo odpeljemo na hladen prostor ali v senco, potopimo v hladno vodo, položimo hladne obkladke na vrat, pazduhe, dimlje, križ in glavo ter ji damo piti hladno vodo oz. izotonično pijačo.
- Vročinska kap se lahko zgodi vsakomur in morate vedeti, kaj storiti, če se zgodi. Predvsem se priporoča izogibanje neposredni izpostavljenosti soncu ali zatohlim prostorom v obdobjih dneva, ko se pojavljajo visoke temperature.
- Priporočljivo je pitje dovolj tekočine, uporaba klimatskih naprav, zračenje prostorov, uporaba krem z visokim zaščitnim faktorjem. izogibajte se alkoholu in kavi ter nosite udobna oblačila.
Preberite še: