Ste opazili, da vaše kavbojke postajajo vse ožje, ko se starate? Izkazalo se je, da to ni le subjektiven občutek. Raziskave namreč kažejo, da se ljudje s staranjem vedno bolj redijo, predvsem v predelu pasu.
Moški, stari med 55 in 64 let, so še posebej ogroženi, saj jih je kar osem od deset v kategoriji prekomerno težkih ali debelih. Med mlajšimi moškimi, starimi med 16 in 24 let, se z enako težavo sooča le tretjina.
Ne spreglejte:
- Pazljivo: čeprav so zelo priljubljena, lahko TA prehranska dopolnila povzročijo resne poškodbe jeter
- Dva znaka, ki razkrijeta lažnivca (nove raziskave)
Prekomerna teža lahko poveča tveganje za številne zdravstvene težave, kot so sladkorna bolezen, srčne bolezni in različne vrste raka. Podatki iz leta 2022 kažejo, da so se ljudje v obdobju po pandemiji, soočeni z vedno višjimi življenjskimi stroški, soočili z dodatnimi izzivi pri vzdrževanju zdrave teže. Strokovnjaki opozarjajo, da lahko stres zaradi finančnih pritiskov in izolacija med karanteno prispevata k pridobivanju teže.
Moški, stari med 35 in 44 let, prav tako kažejo visoko stopnjo prekomerne teže, kar tri četrtine jih namreč sodi v to kategorijo. Vendar pa je zanimivo, da se po 65. letu telesna teža pri moških rahlo zmanjša. Do 75. leta ostane debelih ali prekomerno težkih le sedem od desetih moških.
Tudi pri ženskah je problem prekomerne teže izrazit. Več kot dve tretjini žensk, starih med 55 in 64 let, sodi v to kategorijo, največji porast telesne teže pa se pojavi med 65. in 74. letom. Podobno kot pri moških tudi pri ženskah telesna teža po 75. letu začne upadati.
Zaradi zmanjšane telesne aktivnosti in čustvenega prenajedanja so se mnogi ljudje med pandemijo zredili, kar je še poslabšalo krizo debelosti. Strokovnjaki ocenjujejo, da debelost povzroči enega od dvajsetih primerov raka.
Vir: krstarica.com
Preberite še:
Novo na Metroplay: Helena Blagne iskreno o večeru, po katerem ni več mirno spala | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem