Zakaj lasje z leti postanejo tanjši in kaj lahko naredimo?

10. 1. 2024
Deli

Spreminjanje ravni hormonov, ki se pojavi med perimenopavzo in menopavzo, lahko povzroči tanjšanje las. Ko se ravni hormonov estrogena in progesterona zmanjšajo, se bodo ravni androgenih hormonov relativno povečale, ta sprememba pa lahko povzroči izpadanje las.

S staranjem se število lasnih mešičkov v fazi rasti zmanjšuje, zaradi česar imamo manj goste lase. Posamezni prameni las se prav tako začnejo krčiti v premeru, kar ustvarja videz tanjših las.

Preberite še: 

Lasje lahko s staranjem postanejo tanjši zaradi več dejavnikov:

1. Naravno staranje. S staranjem se procesi v telesu, vključno s proizvodnjo kolagena in elastina, upočasnijo. To lahko vpliva tudi na lasišče in lasne mešičke ter povzroči tanjšanje las.

2. Dednost. Genetika ima pomembno vlogo pri stanju in debelini las. Če imate družinsko zgodovino tanjšanja las, je možno, da boste tudi sami opazili podobne spremembe.

3. Hormonske spremembe. S starostjo se lahko spremenijo hormonske ravni, kar lahko vpliva na stanje las. Na primer, pri ženskah lahko menopavza povzroči izpadanje las in tanjšanje zaradi zmanjšane proizvodnje estrogena.

Ukrepi proti tanjšanju las:

 1. Skrbite za zdrav življenjski slogS tem mislimo na uravnoteženo prehrano, redno telesno vadbo in zmanjšanje stresa. Hrana, bogata z vitamini, minerali in beljakovinami (npr. ribe, oreščki, sadje, zelenjava), lahko prispeva k zdravju las.

2. Nežno ravnanje z lasmi. Izogibajte se agresivnemu ravnanju z lasmi, kot so pogosti vroči tretmaji, pretesne pričeske, grobo česanje in pogosto umivanje. Uporabljajte nežne izdelke za nego las.

3. Posvetujte se s strokovnjakom. Če opazite izrazito tanjšanje las ali izpadanje, se posvetujte s trihologom ali dermatologom, da prouči vaše stanje in vam svetuje ustrezno zdravljenje ali nego.

4. Razmislite o alternativah. Nekateri se odločijo za zdravila ali postopke, kot so minoksidil, laserska terapija ali presaditev las. Pred kakršnimikoli posegi se posvetujte s strokovnjakom in pretehtajte možne koristi in tveganja.

Pomembno

Pomembno je razumeti, da je tanjšanje las naraven proces in da je vsak posameznik drugačen. Z zdravim življenjem in pravilno nego las lahko ohranite njihovo zdravje in videz, vendar je pomembno biti realen glede pričakovanj.

Biotin pomaga pri tvorbi keratina, ki je glavna sestavina las.

Biotin pomaga pri tvorbi keratina, ki je glavna sestavina las.

profimedia

7 živil, ki se pogosto priporočajo za krepitev las

Losos. Bogat je z maščobnimi kislinami omega-3, ki spodbujajo zdravje lasišča in lase ter ohranjajo vlago v lasnih mešičkih.

Oreščki in semena. Vključite oreščke, kot so orehi, mandlji in brazilski oreščki, ter semena, kot so lanena semena in semena čija. Vsebujejo vitamine, minerale (npr. cink, selen) in maščobne kisline omega-3, ki so pomembne za rast in krepitev las.

Jajca. Jajca so bogat vir beljakovin, biotina in vitaminov B, ki so bistveni za zdravje las. Biotin pomaga pri tvorbi keratina, ki je glavna sestavina las.

Špinača. Temnozeleno listnata zelenjava, kot je špinača, vsebuje železo, folno kislino, vitamin A in vitamin C, ki prispevajo k zdravju las in spodbujajo rast.

Avokado. Avokado je bogat z zdravimi maščobami, vitaminom E in vitaminom C, ki spodbujajo zdravje las, krepijo lasne mešičke in ohranjajo lasišče hidrirano.

Jogurt. Jogurt je dober vir beljakovin, kalcija in probiotikov. Beljakovine so pomembne za tvorbo keratina, kalcij pa spodbuja rast las. Probiotiki pa lahko pripomorejo k zdravju lasišča.

Sladki krompir. Sladki krompir vsebuje beta karoten, ki se v telesu pretvori v vitamin A. Vitamin A spodbuja proizvodnjo sebuma, naravnega olja, ki ohranja lasišče hidrirano.

Preberite še: 

 

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?