Zakaj je lisičji rep nevaren za psa?

23. 6. 2023
Deli
Zakaj je lisičji rep nevaren za psa? (foto: Profimedia)
Profimedia

Travniški lisičji rep je za vašega ljubljenčka lahko izjemno nevaren. Preverite, na kaj morate biti pozorni in kako ukrepati ob morebitnih težavah.

Je še kaj lepšega, kakor sprehod s psom na lep, sončen dan? Številni pasji lastniki se s svojim ljubljenčkom z veseljem odpravijo na dolge sprehode, a ravno na sprehodih psom pretijo številne nevarnosti.

V vročih dneh je pomembno, da ne pretiravamo z aktivnostjo, psu zagotovimo zadostno tekočino in mu omogočamo umik na hladno. 

Dodatna nevarnost v poletnih dneh so tudi posebne gosenice po imenu sprevodni prelec, ki so lahko zelo nevarne, če jih pes poliže ali zaužije. Ravno te gosenice imajo namreč posebne dlačice, ki ob stiku s kožo in sluznico lahko povzročijo hude reakcije.

Na sprehodih pa obstaja še ena nevarnost: posebna trava "lisičji rep", ki vašemu kosmatincu prav tako prinese številne nevšečnosti in tudi resne zaplete.

Kaj je lisičji rep?

Gre za vrsto trave, ki je podobna nizki pšenici. Vsebuje koničasta, bodičasta semena, ki imajo pritrjena daljše bilke, da jim pomagajo pri razmnoževanju s pomočjo vetra.

Ravno ta koničasta oblika pa je lahko izredno nevarna za vašega ljubljenčka.

Lisičji rep se lahko zarije v pasjo kožo in jo razdraži, pride lahko tudi do raznih okužb. V hujših primerih se lahko zgodi, da se lisičji rep zatakne tudi v notranjosti psa; poznamo primere, ko se je omenjena rastlina nahajala v ušesih, smrčku, celo pljučih. 

Nasploh so najbolj ranljivi in nevarni deli telesa, kamor se lisičji rep lahko zarije, šape, nos in ušesa. Nekoliko bolj so izpostavljeni psi z dolgo ali puhasto dlako; trava se jih lažje oprime, lastniki pa težje opazijo morebitne spremembe.

Večja nevarnost je tudi pri psih, ki veliko časa preživijo v naravi, obenem pa lisičji rep lahko "napade" tudi zunanje mačke in druge živali.

Kako lahko zaščitite ljubljenčka?

Najbolje je, da se izogibate terenu, na katerem je veliko omenjene rastline. Obenem pa je priporočljivo, da po vsakem sprehodu dobro pregledate psa in ste pozorni, če se mu je morda kam zataknil del lisičjega repa.

Bodite pozorni tudi na druge znake, ki kažejo, da se je kosmatincu trava zataknila v ušesa (otresanje z ušesi) ali smrček (kihanje).

V kolikor sumite, da se je vašemu psu zataknil lisičji rep, se nemudoma posvetujte z veterinarjem, ki vam bo podal vsa nadaljna navodila.

Vir: rd.com

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek