Kaj v resnici pomaga proti krvosesom?

22. 7. 2010
Deli
Kaj v resnici pomaga proti krvosesom?

To leto bi lahko imenovali leto komarjev! Strokovnjaki namreč letos pričakujejo še posebno veliko nadlog. Bolj mrzla je zima in hitreje se dvignejo temperature, toliko več ličink se izleže. Razmere so torej optimalne.

Oblačila in mreže

Dobra zaščita so svetla, široka in gosto tkana oblačila. Komarji namreč radi pristanejo na temnih oblačilih, zelo dobro pa lahko preluknjajo tudi tesno prilegajoče se tkanine.

Gosto tkane mreže pred okni ali posebne zavese za vrata bodo odbile še tako močan napad komarjev. Če želite spati v miru, si prek postelje napnite posebno mrežo in jo zapnite pod vzmetnico.

Samice komarjev svoja jajčeca najraje odložijo v bližini stoječih vod, zato kontejnerje z deževnico vedno pokrivajte s pokrovom ali pa posebno kopreno. Napajališča za ptice čistite redno – vsakih 10 dni. Tako se boste izognili nastajanju novih legel.

Pokrivala in luč

Če želite pred komarji zaščititi tudi živila, jih prekrijte s posebnimi mrežastimi pokrovi. Nič ne pomaga niti, če ugasnete vse luči. Komarji se namreč orientirajo po telesnih vonjih.

Sredstva proti komarjem

Evropska potrošniška organizacija je pred kratkim testirala sredstva za zaščito pred komarji. Najbolje so se izkazala sredstva z učinkovinama DEET in icaridin. Ščitita celo pred komarji, ki so aktivni podnevi.

Toda previdno: DEET lahko draži oči in sluznico. Pri prepogosti uporabi so možna tudi draženja kože. Eterična olja ne učinkujejo posebej dobro. Tudi dišeče luči, vrtni polži, ultrazvočne naprave in drugo niso posebno učinkovite.