TAKO bi v resnici morali dihati med aktivnostjo (nasvet strokovnjakinje)

16. 10. 2022
Deli
TAKO bi v resnici morali dihati med aktivnostjo (nasvet strokovnjakinje) (foto: Profimedia)
Profimedia

Ste tudi vi že slišali, da med aktivnostjo vdih poteka skozi nos, izdih pa skozi usta? Strokovnjakinja nam je razložila, zakaj temu ni vedno tako in zakaj učinkovito dihanje ni vedno samoumevno.

Pri uredništvu Aktivni smo se pogovarjali z Barbaro Tanze, strokovnjakinjo, ki se ukvarja predvsem z raziskovanjem optimalnega dihanja.

Barbara je tudi velika športna navdušenka, zato se veliko pozornosti posveča dihanju športnikov oziroma dihanju med aktivnostjo. 

Celoten intervju z Barbaro preberite tukaj >

Med drugim nam je Barbara razložila, kako bi morali dihati med aktivnostjo

Morda ste tudi vi že slišali priporočilo, da morate med aktivnostjo vdihovati skozi nos in izdihovati skozi usta? Barbara opozarja, da temu ni vedno tako.

"Osebno svetujem čim več dihanja skozi nos. Športni trenerji dajejo zelo malo poudarka dihanju, a ravno dihanje lahko omejuje rezultate. Veliko športnikov kot splošno pravilo dihanja svetuje vdih skozi nos, izdih skozi usta. To je v nekaterih primerih res ustrezna tehnika, ni pa vedno", je pojasnila.

V splošnem je torej priporočeno dihanje skozi nos. Če imate dovolj močne dihalne mišice, je to povsem izvedljivo. Veliko športnikov preseneti, kako hitro se lahko telo navadi na dihanje skozi nos tudi pri večjih obremenitvah.

Najbolj pomembno je, da poznamo svoje telo in precizno prilagajamo dihanje trenutnim potrebam. 

Z optimalnim dihanjem do boljših rezultatov

"S tem, ko dihamo skozi nos izgubimo tudi manj tekočine, kar je še posebej pomembno pri vzdržljivostnih športih. Z učinkovitim dihanjem izboljšujemo tudi stabilnost telesa in posledično izgubljamo manj energije za stabilizacijo. Izboljša se tudi koncentracija, kar je pri športu prav tako pomembno," poudarja.

Seveda pa je tudi dihanje med aktivnostjo proces in nekaj, kar moramo osvojiti. Zato je najbolje, da se za začetek pričnemo zavedati svojega diha in tudi med aktivnostjo zavestno razmišljati, kako dihamo. Tako počasi in postopoma lahko odkrijemo tehnike in frekvenco dihanja, ki je za nas najbolj optimalna. Barbara ob tem vedno priporoča sodelovanje s strokovnjakom, da ne bi prišlo do disfunkcionalnih dihalnih vzorcev.

Več o Barbari in njenem delu si preberite na njeni spletni strani ali Instagram profilu.

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek