Narava nam podarja vse, kar potrebujemo, da smo zdravi, aktivni in srečni in da naša lepota dobesedno zažari. Tu je nekaj preprostih namigov, kako te darove izkoristiti.
Zdravje je součinkovanje telesa, duha in duše. Ta tri področja morajo biti v ravnovesju, da je naš organizem močan in se sposoben upreti infektom in drugim izzivom.
Zakladi narave
Prav ti nas podprejo pri tem, da najdemo celostno ravnovesje oziroma si ga znova vrnemo. Z njimi ne zdravimo zgolj bolezni, temveč si predvsem ohranjamo zdravje. Pomembno je tudi, da s svojim telesom ravnate nežno in sebe vedno postavite na prvo mesto.
Aktivni in fit
V dobri formi
Vsi vemo, da smo veliko bolj aktivni, če se dobro počutimo v svoji koži. In tako tudi avtomatično obdržimo svojo zaželeno težo.
Prehranjujte se uravnoteženo, veliko se gibajte na svežem zraku, od časa do časa pa si privoščite nekaj dodatkov v obliki aloe vere, ginsenga ali čaja mate.
Preberite: Kaj nas pohodništvo uči o življenju?
Prva pomoč pri poškodbah
Če ste se urezali ali pa stopili na črepinjo, rano očistite pod tekočo vodo, da izperete vse drobne delce. Nato rano pokrijte s sterilnim povojem.
Pri opeklinah prste stran od domačih 'zdravil', kot so moka, maslo ali olje! Opeklino ohladite pod mlačno vodo, tako da vas neha boleti.
Če sem kam udarite, mesto ohladite (ne dlje do 10 minut v kosu!), dvignite ud na višji položaj in ga namažite. Denimo z mazilom iz arnike.
Gibčne mišice, zdravi sklepi
Gibljivost je zelo pomembna. Naši sklepi so prave tehnične mojstrovine. Nežno jih boste 'podmazali' s kolesarjenjem, hojo in plavanjem.
Več: 7 dobrih razlogov, zakaj bi morali začeti redno plavati
Kurkuma deluje nežno proti možnim vnetjem, masaže z lovorjevim, brinovim ali rožmarinovim oljem pa blažijo bolečine.
Namig za tiste, ki veliko sedijo: pazite na svojo držo. Večkrat vstanite in se pretegnite!
Naravno zdravi
Nežno zdravljenje okužb
Povsem normalno je, da se prehladimo. Pozimi, ko se menjajo letni časi, pa tudi poleti nam lahko poletna gripa oziroma gripozni infekt hitro pokvari sončne dni. Obrambne reakcije telesa so znak, da naš imunski sistem deluje – in da potrebuje pomoč.
Če sodite med tiste, ki vas rado zebe ne glede na letni čas, pazite, da boste vedno imeli tople noge. Če so te namreč mrzle, se vse žile zakrčijo – tudi dihalne poti v žrelu. Pomagajo tople kopeli nog.
Imunost krepijo tudi izvlečki iz kapske pelargonije, že Indijanci pa so poznali antivirusno moč konjske grive.
Močna sredina
Črevesje je center našega zdravja. Za optimalno delovanje potrebuje podporo jeter in žolča. In seveda našo nežno pomoč.
Naše črevesje ima še posebej rado gibanje, sproščanje in živila, ki vsebujejo mlečnokislinske bakterije (na primer kefir, kislo zelje, jogurt). Prav tako tudi balastne snovi iz celega zrna, sadja in zelenjave.
Nima pa tako zelo rado sladkorja, stresa in strahu. Pazite tudi na preobremenjenost jeter. Razni povitki spodbudijo prekrvavitev organa.
Aktivirajte žile
Naše telo je prepleteno z žilami, ki srce oskrbujejo s kisikom in hranilnimi snovmi. Te žile bodo vesele vsake podpore pri delovanju.
Aktivirajo jih masaže prsi in pa tudi hladni oblivi z vodo. Kdor veliko sedi ali pa je nagnjen k oteklim nogam, lahko venam pomaga z mazili na osnovi divjega kostanja ali nepozebnika.
Tudi srčna mišica najbolje deluje, če je spodbujamo: dobra je vsaka oblika gibanja! Pomembni pa so tudi odmori. Zaužijte tudi dovolj maščobnih kislin omega 3 v ribah.
Lepota
Zdravi lasje
Bleščeči, močni lasje niso le lepi, temveč so tudi znak zdravja. Njihov vrhnji sloj poškoduje sušenje z vročim zrakom, razne elastike in pa tudi vplivi iz okolja.
Kisla izpiranja poskrbijo, da se znova povrne zaščitni ovoj: dvema litroma vode dodajte dve žlici jabolčnega kisa in s tem oplaknite lase. Voda naj bo mlačna, saj naši lasje ne marajo vročine. Krepite jih tudi od znotraj – z oreščki, mesom, polnozrnatimi izdelki in stročnicami.
Čvrsti in trdni
Da bo naše tkivo napeto, se moramo gibati. Pomaga tudi kava – zbistri nas, tako da se radi odpravimo športat, poleg tega pa kot dodatek v lepotnih izdelkih poskrbi za pospešitev presnove in razgradnjo maščobe. Silicij je pravi lepotni eliksir, najdemo pa ga v prosu, rižu in čebuli.
Sijoča koža
Ne pozabite na zaščito pred UV-žarki. Prosti radikali so pravi sovražniki kože, zato proti njim potrebujete antioksidante. Veliko jih ima zeleni čaj.
Naredite si blagodejno domačo masko: zmešajte sok 1 limone, 1 jajce in nekaj žlic medu. Nanesite tanek sloj maske, jo pustite delovati 30 minut in nato sperite s toplo vodo.
Kožo vitalizira tudi žafran. Nitke stopite v mleku in napitek pijte zvečer.
Notranje ravnovesje
Mirna noč
V življenju se nam dogaja toliko, da zvečer kar težko zaspimo. Vendar pa telo, duh in duša potrebujejo dovolj spanca! Začnite z rituali, ki vas bodo umirili in zazibali v spanje. Poslušajte glasbo (ne preglasno!), preberite nekaj strani knjige ali pa, še boljše, se malo pocrkljajte s svojim dragim. Pomaga tudi čaj iz sivke ali melise.
Veliko veselja do življenja
Tudi vzdrževanje zdravja mora biti nekaj veselega. Za občutke sreče potrebujemo hormon serotonin. Za ustvarjanje tega naše telo potrebuje triptopan. Ta snov se skriva v datljih, figah, siru in oreščkih. Vsa ta živila vsebujejo tudi maščobne kisline omega 3, ki pa so tudi dobre za razpoloženje.
In še en nasvet: namesto tragedij si na TV ali pa v kinu raje večkrat oglejte komedije.
Povsem sproščeni
Stres vsakdana nam na dolgi rok ne dene dobro. Kadar hitite v službo, v trgovino ali na avtobus, se vedno tudi malo ustavite in poglejte okoli sebe. Zaznajte zvoke in vonje. In si recite: tu sem! Poglejte v nebo in se zaglejte v oblake.
Pustite mislim svojo pot. Meditirajte. Korak za korakom. Na začetku ne boste strokovnjak, sčasoma pa se boste vedno lažje sprostili. Pazite na držo: hrbet naj bo raven. Pazite pa tudi na dihanje!
Poskusite: BreathWalk – hoja, ki krepi in razgrajuje napetosti